Türk e-beste platformu MUSIWARS, Amerika ve Avrupa’ya açıldı

Türk e-beste platformu MUSIWARS, Amerika ve Avrupa’ya açıldı


2023-09-19 13:57:11

Türk e-beste platformu MUSIWARS, Türkiye’deki şirketleşmesinden sonra globalleşme adımları attı. MUSIWARS, Avrupa ve Amerika’da kurduğu şirketlerle, hayallerini gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Türk e-beste platformu MUSIWARS, Amerika ve Avrupa’ya açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – İlk lansmanını Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştiren Türk e-beste platformu MUSIWARS, Türkiye’deki şirketleşmesinden sonra globalleşme adımları atmaya başladı. Geçtiğimiz yıl, MWC (Mobile World Congress) Las Vegas 2022 etkinliğine ‘Milli İştirak’ kapsamında katılarak Türkiye Cumhuriyeti’ni Amerika Birleşik Devletleri’nde temsil eden MUSIWARS; Avrupa ve Amerika’da kurduğu şirketlerle, hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor ve Türk Bayrağı’nı dünya teknoloji devleri arasında dalgalandırmayı hedefliyor.

Müzik endüstrisine dijital bir ivme kazandıran ve bestecileri sanatçılarla buluşturan MUSIWARS’un kurucusu ve CEO’su Oğuzhan Toracı: “Sanatı, sanatçıyı ve sanatseveri nasıl bir araya getirebiliriz?’ sorularıyla çıkmış olduğumuz bu yolda, yüreklere dokunacak ama tozlu raflarda kalan besteleri MUSIWARS sayesinde sanatçılar ve sanatseverlerle buluşturduk, buluşturmaya da devam edeceğiz” şeklinde fikirlerini paylaşırken aynı zamanda bu girişimin sektöre olan katkısının altını çiziyor.

“Dünya’yı Müzik Kurtaracak” mottosuyla yola çıkan MUSIWARS kurucusu ve CEO’su Oğuzhan Toracı, sözlerine şöyle devam etti: “Dünya’nın ilk ve tek e-beste platformu olan MUSIWARS bir dijital platformdan çok daha fazlası. Bir mühendisin kendince yazmış olduğu bir bestenin, ünlü bir sanatçı tarafından seslendirilip sanat severlerle buluşacağı bir mecra. Bu nedenle mutluyuz, heyecanlıyız; Avrupa ve Amerika’da da ses getireceğimize inanıyoruz”.

MUSIWARS Baş Hukuk Müşaviri ve Bilişim Hukuku Uzmanı Av. Can Akdağ ise platformun özelliklerinin şu sekilde altını çizdi:

“Bugüne kadar müzik sektöründe çok sayıda mağduriyete şahit olduk. Meslek birliklerinin aldığı yüksek paylar veya eser sahipliğine ilişkin uyuşmazlıklar bu bağlamda ilk akla gelen örnekler. Bir şarkının beste, güfte veya ezgisini, kimin daha önce ürettiği; yani hukuki anlamıyla ‘eser sahibinin kim olduğu’ meselesi sayısız kez dava konusu oldu. Hukukun sunduğu imkanları, zaman damgası, dijital pazar yeri gibi teknolojik altyapılarla buluşturan MUSIWARS, işte tam bu noktada sanat dünyasındaki sorunlara yenilikçi ve yaratıcı çözümler üreterek aslında sektöre de bir düzen kazandırmayı hedefliyor. Öte yandan ürettiği beste/güfteye can verecek sanatçılara ulaşamayan benzersiz yeteneklerin olduğu ve bu kişilerin sanat dünyasıyla buluşamadan sönüp gittiği görülmektedir. Müzik sektörünün bu anlamda adeta tekelleştiğini söyleyebiliriz. Bu bakımdan da MUSIWARS, müzik sektörünü teknolojinin yardımıyla demokratikleştiren, sanat dünyasında yer almak isteyen herkese katılım imkanı sunan; sanat ve teknolojiyi birleştiren uluslararası inovatif bir projedir”.

MUSIWARS Hakkında
MUSIWARS, beste üreticileri ve şarkı sözü yazarları için Türkiye’nin global anlamdaki ilk ve tek dijital pazaryeri ve yetenek yönetim platformudur. Dünyada ilk kez ham kayıt ve metinlerin ticari eser olarak değerlendirileceği bir e-ticaret sistemi olan MUSIWARS platformunda üreticiler, şarkıların hammaddesi olan bestelerini ve şarkı sözlerini sergileyebilir, açık arttırmaya çıkarabilir, kullanım haklarını satabilir ve sektörün diğer bileşenlerince keşfedilebilirler. Bu sayede beste üreticileri ve şarkı sözü yazarları, özgün çalışmalarının ham kayıtlarını MUSIWARS sistemine yükleyerek satıcı olarak platformda yer alıp, eserlerini müzik endüstrisine duyurma fırsatına sahip olurlar.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.