Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu'nun ilk toplantısı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis başkanlığında bugün Brüksel'de yapılacak. 

TAV Havalimanları ilk altı ayda 46 milyon yolcuya hizmet verdi TAV Havalimanları ilk altı ayda 46 milyon yolcuya hizmet verdi

Bolat ve Dombrovskis, Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu kapsamında, sabah saatlerinde AB ve Türkiye iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelerek yuvarlak masa toplantısına katıldı. Toplantı öğleden sonra ise hükûmetler arası görüşmeler düzenlenecek.

Toplantıda, Ekim 2023'te gerçekleştirilen Ticaret Çalışma Grubu toplantısında belirlenen yol haritası çerçevesinde ikili ticari sorunlar ile yeşil ve dijital gündem dahil işbirliği alanlarında sağlanan ilerlemenin ele alınması bekleniyor. Ayrıca Türkiye-AB ticari ve ekonomik iş birliğinin artırılmasına  yönelik görüşmelerin de yapılacak.

Türkiye ile AB arasında Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu'nun kurulması Kasım 2023'te Türkiye-AB Siyasi, Ticari ve Ekonomik İlişkilerinin Mevcut Durumu Üzerine Ortak Bildiri'de tavsiyeler arasında yer almış, bu mekanizmanın ilk toplantısının 8 Temmuz 2024'te yapılması kararlaştırılmıştı.

Söz konusu diyalog, Türkiye-AB ticari ve ekonomik ilişkilerinin en üst düzeyde ele alınması ve mütekabiliyet çerçevesinde geliştirilmesi açısından önemli bir zemin oluşturacak ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecine yönelik kritik adımların atılmasına ilişkin pozitif çalışmaların da devamını sağlayacak.

Muhabir: Ziya Burak Erol