Türkiye’de konut satışlarında düşüş yaşanıyor

Türkiye’de konut satışlarında düşüş yaşanıyor


2023-09-18 16:45:29

Türkiye'nin ilk sekiz ayında konut satışlarında yüzde 15,5 düşüş yaşandı. Düşüşle birlikte bu rakam 797 bin 418'e indi.

Türkiye’de konut satışlarında düşüş yaşanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En çok konut aranan iller arasında İstanbul ilk sırada yerini alırken, fiyatlarda artışın hız kesmesiyle birlikte yatırım yapmak isteyenler konuta yönelmeye başladı.

Haber Merkezi – Ağustos ayında konut satışları geçtiğimiz yıl  göre; yüzde 1,1 azalarak 122 bin 91 adet olurken, ocak-ağustos zaman diliminde yüzde 15,5 düşüşle 797 bin 418’e düştü.

İpotekli konut satışları ağustos ayında yüzde 26,1 azaldı. Toplam içerisinde ipotekli satışların payı yüzde 13,4 olarak kayıtlara geçti.

Satılık ilanlar daha çok arandı

Emlakjet, Türkiye bütününde ağustos ayı emlak verilerini yayımladı. Verilere göre; ağustosta Türkiye genelinde satılık konut fiyatları önceki aya göre yüzde 2 artış gösterirken, kiralık fiyatlarında yüzde 4 yükseliş görüldü. Haziranda öne geçen kiralık aramaları, temmuzda yarı yarıya gerçekleşmişti. Ağustosta aramaların yüzde 52’si satılık, yüzde 48’i ise kiralık konut için yapıldı.

En çok konut aranan iller arasında İstanbul ilk sırada yer alırken, onu Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Mersin, Balıkesir, Aydın ve Muğla izledi. İlçeler arasında en çok arama yapılanlar ise Beylikdüzü, Keçiören, Mamak, Sincan, Çankaya, İzmir Buca, Bursa Osmangazi, Adana Seyhan, Gaziantep Şahinbey, Balıkesir Edremit şeklinde sıralandı.

En çok satılık konut arandı

Emlakjet’in ağustos ayına yönelik gerçekleştirdiği özel araştırmada ise satılık/kiralık konut tercihleri gözlemlendi. Katılımcıların yüzde 46’sı satılık konut arayışındayken, yüzde 40’ı ise kiralık konut aradığını belirtti. Arsa veya arazi arayanların oranı ise yüzde 10,1 oldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ