Uğur Şahin ve Özlem Türeci kitap çıkarıyor

Orhan GÜRDİL

Dünya genelinde milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan Covid-19 pandemini sonlandırmak, güvenli ve etkinliği kanıtlanmış bir aşı geliştirerek, insanlığa büyük bir katkıda bulunan bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin bu buluşları şimdi de kitap olarak piyasaya sürülecek.
30 yıllık çalışmayı ve BioNTech/ Pfizer aşısının geliştirilme sürecinde yaşadıklarını anlatan kitap ‘AŞI (VACCİNE)’ adı ile Kasım ayı başında kitap market raflarında yerini alacaktır.
Bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci önümüzdeki günlerde Türkiye’ye geleceklerdir.
• 80 MİLYON TL DEĞERİNDE BİR TABAK
1732-1806 yılları arasında yaşamış olan ünlü Fransız Ressam Jean-Honore Fragonard tarafından yapılmış (okuyan filozof) adlı tabak Paris’te yapılan bir açık hava da 7 milyon 680 bin Euro’ya yani yaklaşık 80 milyon Türk Lirası’na satılmıştır.
• HAYIRLI AKTÖR EVİNİ AİLESİNE SATTI
Harry Potter filmleri ile dünya çapında şöhret olan İngiliz oyuncu Daniel Radcliffe, Avustralya’nın Melbourne kentinde lüks evini annesi Marcia ve babası Alan Radcliffe’e 2 milyon dolara yani 17 milyon Türk Lirası’na satmıştır.
12 yaşında iken vizyona giren ve büyücülüğü konu alan Harry Potter filminden 1 milyon dolar kazanmış. Yapıt 8 dizi olarak ekranlara aktarılarak bugün 31 yaşında olan Daniel’i milyar dolarlık servetin sahibi yapmıştır.
• TANINMIŞ AMERİKALI AKTÖR LEONARDO DİCAPRİO ÇEVRECİ ENGELİ İLE KARŞIKARŞIYA
Amerikan sinemasının dünya çapındaki şöhreti Leonardo DiCaprio 2015 yılında ortağı Jeff Gram ile 1.75 milyon dolara Belize’de bir ada satın almıştı. Orta Amerika’nın kuzeydoğu kıyısında bir karayip ülkesi olan ada da ünlü oyuncu lüks bir tatil sitesi yapmak istemişti. 2018 yılında açılmasını da planlamış olan oyuncu ne yazık ki ada sakinlerinin tepkisi ile karşılaşmıştır. Çevrecileri ikna etmek için yaptığı bütün cazip tekliflere rağmen direnişlerini sürdüren Belizeliler yüzünden ne yapacağını bilmeyen DiCaprio kararsızlık içinde sonucu beklemektedir.
• DÜNYANIN EN ESKŞ DERBİSİ İNGİLTERE İLE İSKOÇYA ARASINDA OYNANDI
Dünya Futbolunun daha doğrusu futbol tarihinin en eski derbisi İngiltere ile İskoçya arasında oynanmıştır.
Ezeli iki rekabet 1870 yıllarına dayanmaktadır. İki ülke arasında ilk resmi karşılaşma 30 kasın 1872 yılında Glasgow’da oynanmıştır.
18 Haziran 2021’de ki son derbi de EURO 2020’de yine 0-0 bitmişti. Aslında İskoçlar açısından bu ilginç bir durum olmuştu. İlk kez resmi olarak 1872’de oynanan derbi yine Glasgow’da oynanmıştı. Son derbi de Londra’ da sahnelendi.
• MAHKEMEDE GÖREV YAPAN KÖPEK: ‘LOL’
Ülkemizde hassas burunların birçok olaylarda büyük faydaları olduğunu görüyor, okuyoruz. Ama Fransa’da bir köpeğin mahkemede görev yaptığını hiç duymamıştım.
Labrodor cinsi köpek, yorgun avukatlar ve sinirli yargı personellerinin yanı sıra travma geçiren mağdurlara destek oluyormuş.
Fransız Savcı Frederic Almendros, yaptığı açıklamada Lol adlı köpeğin şimdiye kadar 3 ila 90 yaşları arasındaki mağdurlarla, 80 ceza soruşturmasında yer almış. Ayrıca mahkemede yaşlı bir çift, polislere sadece yanlarında Lol varken yaşadıklarını anlatabilmişlerdir.
Resmi bir statüsü olmayan Lol için köpeklere resmi statü verilmesini sağlayacak bir yasa tasarısı meclise verilmiştir.
• MELANİA TURMP KAFASINA GÖRE HAEREKET EDERMİŞ
Geride bıraktığımız 14 Haziran da ABD’nin bir önceki Başkanı Donald Trump 75’inci yaş gününü New Jersey’de bir golf kulübünde düzenlenen gösterişli bir parti ile kutlamıştı.
51 yaşındaki eski manken Melania Trump’ın bu kutlamaya katılmaması sosyal medya da boşanacaklar anlamına sebep olmuş.
Eski Başkan’ın yakınlarının ifadesine göre ‘Slovenya doğumlu Melaina’nın kendi kafasına göre takılan biri olduğu’ açıklanmıştır.
Melania’ya yakın olanlar ise ‘güzel eski First Lady’nin, eşinin Başkanlıktan ayrıldıktan sonra rahatladığını özel yaşamını istediği gibi düzenlediğini söylemişlerdir. People Dergisi ünlü çiftin boşanma gibi bir düşünceleri olmadığını okuyucularına duyurmuştur.