UKOME’nin taksi dönüşümüne karşı açılan davaya istinaftan ret

UKOME’nin taksi dönüşümüne karşı açılan davaya istinaftan ret


2023-09-13 23:23:37

UKOME’de atıl hatlardaki dolmuş ve minibüslerin taksilere dönüşmesi kararına dava açılarak alınan kararın hukuka uygun olmadığı iddia edilmiş ve dava açılmıştı.

UKOME’nin taksi dönüşümüne karşı açılan davaya istinaftan ret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME kasım ayı toplantısında toplam 2 bin 125 minibüs ve dolmuşun taksiye dönüşümü kabul edilmişti. Kararın hukuka uygun olmadığı iddia edilerek dava açılmıştı. İstinaf Mahkemesi, birinci derece mahkemesinin kararını onadı ve açılan dava reddedildi.

Gelişmeyi duyuran İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, şunları belirtti:

“UKOME’de atıl hatlardaki taksi-dolmuş ve minibüslerin belirlediğimiz özel şartları taşıyan taksilere dönüşmesi kararı almıştık. UKOME’de alınan bu karara karşı bir taksi kooperatifi dava açarak alınan kararın hukuka uygun olmadığını iddia etti. Davaya bakan birinci derece mahkemesi konuyla ilgili tüm esnaf odalarının olumlu görüş verdiği, dönüşüme girecek minibüslerin kura yöntemiyle belirlenmesinin hakkaniyete uygun olduğu, mevzuat hükümleri uyarınca taksi sayı ve tarifelerini belirleme yetkisinin UKOME’de bulunduğu, minibüs ve taksi-dolmuşların taksiye dönüşmesini engelleyen bir mevzuat hükmü de bulunmadığı gerekçesiyle açılan davayı reddetmişti.

Bugün itibariyle aynı gerekçelerle İstinaf Mahkemesi de birinci derece mahkemesinin kararını onadı ve açılan davayı reddetti. Türkiye’ye emsal olacak bu karar bizi sevindirdi. Minibüs ve taksi dolmuştan dönüşerek İstanbullulara nitelikli, güvenli taksi hizmeti sunmak isteyen tüm esnaf arkadaşlarımıza hayırlı olsun.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.