Uzakdoğu’da yaşanan krizler oyuncak sektörünü yerli üretime yöneltiyor

Uzakdoğu’da yaşanan krizler oyuncak sektörünü yerli üretime yöneltiyor


2022-05-05 00:21:415 okunma
Uzakdoğu’da yaşanan krizler oyuncak sektörünü yerli üretime yöneltiyor
0

BEĞENDİM

İSTANBUL  – Oyuncakçılar Derneği Başkanı Esin Yürür, oyuncağın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ithalat ağırlıklı bir sektör olduğuna vurgu yaparak, “Uzak doğu ile ilgili yaşanan krizler az da olsa bir dönüşüm yarattı.” ifadesini kullandı. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yürür, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı’nın büyük bir gelişme kat ettiğini belirterek, “Dünyanın içinde bulunduğu koşullar nedeniyle Uzakdoğu’dan ithalatın zorlaşması, nakliye maliyetlerinin çok artması nedeniyle Avrupa ve yakın coğrafya için ülkemiz önemli bir kaynak niteliği kazanmaya başladı.
Bu fırsatı gören ve değerlendirme yolunda önemli adımlar atan Türk firmalarına ürünlerini sergilemek ve ihracat fırsatları yaratabilmek için bu fuar çok önemli bir imkan yarattı.” dedi.
17 ülkeden 152 firma temsilcisi ile 236 firmanın fuarda yerini aldığını bildiren Yürür, “Bu yıl 10 firma direkt yurt dışı katılımcısıydı. Bu durum fuarımıza olan ilgi düzeyinin ne kadar yukarıda olduğunu göstermektedir. Bu katılımcı sayısı geçen yılın 2 katına yakındı. Sonuçta özellikle üretici firmalarımız önemli bir satış fırsatı bulabildi. Böylece ihracatta önemli bir atılım gerçekleşecek.” yorumunu yaptı.
Sektörde küçük de olsa değişimlerin yaşandığını kaydeden Yürür, “Oyuncak tüm dünyada uzmanlaşmış belirli üretim üsleri ağırlıklı olarak dönen bir sektör. Ancak son dönemde Uzakdoğu ile ilgili yaşanan krizler az da olsa bir dönüşüm yarattı. 2020 öncesinde ithal oyuncak payının yüzde 85-87 bandında olduğu düşünülürken, 2021 yılında bu oranın yüzde 75-80 bandına indiği tahmin ediliyor. Üretime yönelim kesinlikle yaşanıyor. Ancak bu oranın artması belirli bir süreç içinde olacaktır. Kısa vadede dramatik bir değişiklik olması beklenmemelidir.” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.