Yapay zeka sonunda bunu da yaptı: 217 kişi işsiz kaldı

Yapay zeka sonunda bunu da yaptı: 217 kişi işsiz kaldı


2023-09-19 11:00:53

Fransa'da bulunan Onclusive şirketi, 383 kişiyi istihdam ediyordu. Ancak şirket, Ocak ayından itibaren işgücünün yarısından fazlasını yapay zeka teknolojisi ile değiştirme kararı aldı. Sonuç olarak 217 kişi işsiz kaldı.

Yapay zeka sonunda bunu da yaptı: 217 kişi işsiz kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – OECD, yapay zeka ve istihdam üzerine bir rapor hazırladı. Rapora göre tıp, hukuk ve finans gibi kalifiye meslekler de riskli duruma girdi. Kamu yayıncısı France Inter’in aktardığına göre Paris’in kuzeyindeki Courbevoie bölgesinde faaliyet gösteren Onclusive adında bir şirket, 217 çalışanının işine son vererek yerlerine yapay zeka yerleştirecek.

France Inter’de yer alan habere göre yayına konuşan şirket yetkilisi Matthew Piercy, yapay zeka da dahil olmak üzere yeni teknolojik araçların şirkete entegre edileceğini doğruladı ve işten çıkarma dahil ‘zor kararlar’ alınacağını söyledi. Müşterilere sunulan hizmeti iyileştirmeyi amaçladıklarını söyleyen şirket yetkilisi, eski sistem ve altyapıyı modernize etmek istediklerini, bu bağlamda yapay zekanın katkısından yararlanacaklarını belirtti.

Euronews’de yer alan habere göre ise, kararın kolay alınmadığını belirten yetkili, işten çıkarmaların personel üzerindeki etkilerine ilişkin hazırlıklı olduklarını ifade etti. İşten çıkarılan çalışanların, kurumsal ve özel müşterileri için basındaki makaleleri araştırmak, bulmak ve derlemek işinden sorumlu olduğu öğrenildi. Ancak şirkette bu görev artık yapay zeka tarafından gerçekleştirilecek.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) temmuz ayında yayınladığı bir rapora göre halihazırdaki mesleklerin yüzde 27’si yapay zeka devriminden etkilenecek. OECD’nin yapay zeka ve istihdam üzerine hazırladığı rapora göre tıp, hukuk ve finans gibi kalifiye meslekler de risk altına. 2023 İstihdam Görünümü raporunda “Firmaların yapay zeka adaptasyonu hala yavaş olmasına rağmen, ChatGPT gibi üretici yapay zeka (generative AI) gibi uygulamaların hızlı gelişimi, düşen maliyetler ve yapay zekayı kullanmasını bilen çalışanların artması, OECD ülkelerinin bir yapay zeka devriminin eşiğinde olduğuna işaret ediyor” ifadeleri yer aldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.