Yedi kadının anlatılamayan öyküleri Ankara’da ziyarete açılacak

Yazar Zehra İpşiroğlu’nun “Haneye Tecavüz” adlı romanından uyarlanan “Anlatılamayan Öyküler: 7 Kadın” video-sergisinin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü özel edisyonu 23-28 Kasım tarihlerinde İstanbul’da Müze Gazhane’de gösterildikten sonra 25-27 Kasım tarihlerinde Ankara’da Asia Minor Home’da ziyarete açılacak

NAZ AKMAN/ANKARA – Yazar, akademisyen Zehra İpşiroğlu’nun “Haneye Tecavüz” adlı belgesel romanından uyarlanan yönetmenliğini İpşiroğlu ve Deniz Şengenç’in yaratıcılığını üstlendiği “Anlatılamayan Öyküler: 7 Kadın” video-sergisinin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü özel edisyonu 25-27 Kasım tarihlerinde Ankara’da Asia Minor Home’da ziyarete açılacak. Geçtiğimiz Eylül ayında kadına yönelik şiddetin ve toplumsal cinsiyet tartışmasının farklı boyutlarını ele alan video sergi CerModern’de gösterilmişti.

Zehra İpşiroğlu

Farklı sosyoekonomik gruplardan gelen yedi kadının yaşadığı şiddet öykülerinin paylaşıldığı video-sergide Aysel Yıldırım, Berna Laçin, Damla Kılıçoğlu, Dilşad Budak Sarıoğlu, Duygu Dalyanoğlu, Nilüfer Akcan Tekin ve Tülay Günal oyunculuk performanslarıyla yer alıyor.
Kadına yönelik şiddetin ve toplumsal cinsiyet tartışmasının farklı boyutlarını ele alan video-sergi, gerçek yaşam öykülerinden esinlenerek kurgulanan hikayelere ziyaretçilerin sprey boya ile özgürce çizim yapabileceği bir duvar ile çeşitli objeler eşlik ediyor.
Kadına karşı şiddeti ele alan altı kadının bir transın öyküsünü birbirine bağlı yedi kısa oyun olarak yazdığı ve her öykünün kendi içinde bir bütünlükle diğer öykülerle bağlandığı “Anlatılamayan Öyküler: 7 Kadın” yaşanılan şiddeti gözler önüne seriyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 1999 yılında ilan edildikten sonra her yıl 25 Kasım’da farkındalık çalışmalarının titizlikle yürütüldüğü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü İstanbul ve Ankara’da ziyarete açılacak. Yazar Zehra İpşiroğlu’na 2016 yılında Duygu Asena roman ödülünü getiren “Haneye Tecavüz” adlı belgesel romanının uyarlaması olan video-sergi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla farkındalık yaratacak. Dünyanın her yerinden toplumda farkındalık yaratmak için bugüne özel düzenlenecek etkinliklerden biri olan video-sergi Başkentli kadınları 25-27 Kasım tarihlerinde Asia Minor Home Sanat Galerisi’ne bekliyor.

Deniz Şengenç

İstanbul’da Müze Gazhane’de ziyarete açılacak olan serginin özel edisyonu Ankara’da da Meksika Büyükelçiliği ve Uçan Süpürge Vakfı’nın katkılarıyla Asia Minor Home sanat galerisinde ziyaretçileriyle buluşacak.
“Kadına yönelik şiddetin hala sürüyor olması utanç verici”
Projenin ana sponsoru ve YANINDAYIZ Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, 25 Kasım özel edisyonuyla ilgili “İnsanlık yüzyıllardır ‘insanoğlu’ olarak adlandırılmakta, insanlık tarihi erkekler tarafından yazılmakta” diyerek, medeniyet tarihi boyunca şiddetin çeşitli biçimlerine maruz bırakılan kadınların hala dünyanın her yerinde şiddetle karşı karşıya kalıyor olmasını utanç verici olarak niteledi.
Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ise, kadına yönelik şiddetin Türkiye’den Almanya’ya tüm ülkelerde somut bir sorun olduğunun altını çizip “Ülkeler, kadınları ve kız çocuklarını siyasi pazarlık malzemesi olarak kullanmak yerine onları korumak için yasal normları ve uluslararası sözleşmeleri güçlendirmeli” diyerek uluslararası iş birliğinin önemini vurguladı.
Sergi hafta için ücretsiz ziyaret edilebilecek
Serginin Ankara ayağının destekçilerinden Meksika Büyükelçiliği, kadına yönelik şiddetin tüm ataerkil toplumlarda süregelen bir sorun olduğunu vurgulayıp bunun önlenmesi için sistematik politikalar yürütülmesi gerektiğini belirtirken, Uçan Süpürge Vakfı; Patria, Minerva ve Maria Teresa Mirabal kardeşlerin öldürülmelerinin anısına BM tarafından Kadın Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edilen 25 Kasım tarihinin önemini hatırlatarak, Uçan Süpürge’nin 25 yıldır kadınlara ve kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı.
“Anlatılamayan Öyküler: 7 Kadın” sergisinin 25 Kasım özel edisyonu 23-28 Kasım tarihlerinde İstanbul Müze Gazhane’de, 25-27 Kasım tarihlerinde Ankara Asia Minor Home’da ücretsiz ziyaret edilebilecek.