Yetki Cumhurbaşkanında…

Yetki Cumhurbaşkanında…


2022-07-29 00:43:57
Yetki Cumhurbaşkanında…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürhan Altınkanat – Resmi Gazetede iki gün önce yayınlanan özel tüketim vergisi tebliğinde yapılan düzenlemeyle motorlu araç ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi Cumhurbaşkanı’na tanındı. İlgili maddedeki ‘’Bakanlar Kurulu’’ ibaresi ‘’Cumhurbaşkanı’’ olarak değiştirildi. Eski maddede Bakanlar Kurulu’nun motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme yetkisi bulunurken, yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanına ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme olarak yeniden düzenlendi. Bu kapsamda, motorlu araç ticareti ile uğraşan ÖTV mükelleflerince taşıt tesliminden sonra araç için yapılan aksesuar, boya koruma, kuaför, ek garanti ve benzeri teslim ve hizmetlere ilişkin bedellerin ÖTV’ye tabi olmadığı kesinleştirilmiş oldu.
Yeni düzenlemeyle Cumhurbaşkanı ilgili maddede yapılan diğer düzenlemeye göre belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleme yetkisine de sahip olacak. Ayrıca, ‘itfaiye öncü araçları’ ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV’siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.