Haber Merkezi Filistin Esirler Cemiyeti, "Dünya Çocuk Hakları Günü" nedeniyle İsrail'in gözaltına aldığı Filistinli çocuklarla ilgili yazılı açıklamalarda bulundu. 

Yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin yılbaşından bu yana yaklaşık 900 Filistinli çocuğu gözaltına aldığı bildirildi. 

Gazze saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana Filistinlilere yönelik gözaltı olaylarında artış yaşandığına işaret edilirken, İsrail'in sadece ekim ayında 145 çocuk olmak üzere yılbaşından bu yana 880'den fazla çocuğu gözaltına aldığı kaydedildi. 

Bununla birlikte, ekim ayı itibarıyla 26'sı idari tutuklu olmak üzere toplam 200 çocuğun İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunduğu aktarıldı.

2023 Gotham Ödülleri'nin sahipleri açıklandı 2023 Gotham Ödülleri'nin sahipleri açıklandı

Dün Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısının 2 bin 920’ye çıktığını bildirmişti.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'ni yoğun şekilde bombalarken, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de baskınlar düzenleyerek, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 215 Filistinli yaşamını yitirdi.