Zeynep Altıok ve Eren Aysan konuştu: “Göstermelik davalarla 30 yılı tamamladılar”
  • 24 Saat Gazetesi
  • Güncel
  • Zeynep Altıok ve Eren Aysan konuştu: “Göstermelik davalarla 30 yılı tamamladılar”

Zeynep Altıok ve Eren Aysan konuştu: “Göstermelik davalarla 30 yılı tamamladılar”


2023-09-15 10:03:55

Sivas Katliamı davasında 1. Ağır Ceza Mahkemesi dün görülen duruşmada, firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş yönünde zaman aşımı gerekçesiyle davanın düşürülmesine hükmetti. Firari sanıkların yargılandığı son dava da sonuçsuz kalırken, karar mahkeme salonunda protesto edildi.

Zeynep Altıok ve Eren Aysan konuştu: “Göstermelik davalarla 30 yılı tamamladılar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Madımak Oteli’ndeki katliamda can veren şairlerden Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok ve Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan; davanın düşmesi kararını Duvar’dan Anıl Mert Özsoy’a değerlendirdi.

“14 Eylül’e kadar göstermelik davalarla 30 yılı tamamladılar”

1993’te Sivas’ta katledilen şair Metin Altıok’un kızı siyasetçi Zeynep Altıok kararla ilgili olarak “Göz göre göre gelen, gün sayılan bir süreçti… Maalesef şaşırtan bir karar değil. Ana davadan başlayarak yürütülen sürecin gerçek bir adalete hizmet etmediği ortada…” dedi.

2013 yılında verilen karara atıfta bulunan Altıok şöyle devam etti:

“14 Eylül’e kadar göstermelik davalarla 30 yılı tamamladılar. 2013 yılındaki zaman aşımına uğratılan 5 sanıklı dava bugünkü karar için emsaldi… 10 yıldır Anayasa Mahkemesi’nde dava dosyasını tuttular ve unutturmaya çalıştılar. Usulsüz ve hukuksuz bir şekilde süreci tamamladılar. Üst mahkemeye başvurulacak ve yine 10 yıl bekleteceklerdir. Bunu anlamak mümkün değildir.”

Madımak Katliamı firari sanıklarının yargılandığı son davada “zaman aşımı” kararı

“Tamamen müsamere gibi bir yargılama yapıldı. Cumhurbaşkanının kişisel olarak affettiği isimler korundu” diyen Altıok, karar sonrası mücadelelerini sürecinin vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı:

“30 yıllık ana davada sadece eylemciler yargılandı. Ele başları, organizatörler, teşvik edenler yargı önüne taşınmadı. Bütün sanıklar yargılansa, dava zaman aşımına uğramasa da adil bir yargılama görülmedi. “İnsanlık suçları, aradan 50 yıl geçse de unutulmaz. Adalet arayışımızı sürdüreceğiz, hukuksuzlukları ifşa edeceğiz.”

Sivas Katliamı davasında son nokta: Zamanaşımından düşer mi?

“Babamın ‘Yarın Diye Bir Şey Var’ şiirini okumaya devam edeceğiz”

Şair Behçet Aysan’ın kızı yazar Eren Aysan mücadelelerinin süreceğini vurgulayarak, “Sizin babanız imza gününe gittiği bir kentte öldürülse ve bu dava 30 yıl sonra zaman aşımına uğrasa ne yapardınız?

Zaman aşımı artık cezasızlıkla iç içe geçmiş bir olgu. Peki bu ülkelerde ne olur? Sürekli siyasi cinayetlere alan açılır. Biz bu ülkede aydınlık günlerden vazgeçmeyeceğiz. Hem zaman aşımına hem de cezasızlık olgusuna karşı direnmeye ve babamın ‘Yarın Diye Bir Şey Var’ şiirini okumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.