24’üncü Uluslararası Ankara Caz Festivali bu yıl seyircisiz olacak

“Cazda Özgürlük ve Demokrasi”
için ekran başına

Caz Derneği, bu yıl 24’üncüsü yapılacak olan Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin, koronavirüs salgını nedeniyle online yapılacağını duyurdu. 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde başlayacak olan festival, Caz Derneği’nin resmi internet sitesi ve YouTube kanalı üzerinden izlenilebilecek

NAZ AKMAN – Ankara-Türkiye’nin en uzun soluklu festivalleri arasında yer alan Uluslararası Ankara Caz Festivali, bu sene koronavirüs salgını nedeniyle sanal ortamda çevrimiçi gerçekleştirilecek. Dünyanın dört bir yanından caz sanatçısının yer alacağı 24’üncü Uluslararası Ankara Caz Festivali, 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde başlayarak, 10 Mayıs Pazar gününe kadar caz tutkunlarını ekran başında ağırlayacak. Caz Derneği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve Herbie Hancock Jazz Institute işbirliğiyle gerçekleştirilecek festivalin programı ise ilerleyen günlerde açıklanacak.
Her yıl değişik bir tema ile farkındalık yaratan festivalin teması hakkında bilgi veren Festival Küratörü ve Caz Derneği Başkanı Özlem Oktar Varoğlu, 24’üncü Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin dünyanın ilk çevrimiçi festivali olarak gerçekleşeceğinin altını çizdi. Varoğlu festivalin bu yılki temasının “Cazda Özgürlük ve Demokrasi” olduğunu ifade ederek, “Cazın özgür olduğu kadar demokratik bir sanat biçimi olduğunu düşünüyoruz, gözlemliyoruz. Caz müzisyenleri sahnede hem bireysel ve özgürce müziğe katkıda bulunurlar, hem de birbirlerini dinler, birbirlerine alan açarak hepsinin seslerini eşitçe duyurabilmelerini sağlarlar. Demokrasi de bu değil midir? Sanat, toplumun yansımasıdır. Bu açıdan Cazda Özgürlük ve Demokrasi’yi temamız olarak seçtik ve Festivalin 24’üncü yılında yine birbirinden değerli orkestraların eşliğinde sanata bir de bu açıdan bakmak istedik” dedi.
Caz tutkunları festivali online izleyebilecek
Koronavirüs salgını nedeniyle daha önce belirlenen festival programının revize edildiğini söyleyen Varoğlu, “Bir yıldır süren çalışmalarımız tamamlanmıştı ancak virüs nedeniyle festivalin çevrimiçi olması yönünde karar aldık. Bu şartlar çerçevesinde muhtemelen festivaldeki konserlerimiz seyircisiz olacak. Tüm konserlerimizi kayıt altına alarak, sizlerle buluşturmaya çalışacağız. Ayrıca dijital bir sergimiz de olacak. Festivale ilişkin çalışmalarımızı web sitemiz ve YouTube kanalımızdan duyuracağız. İlk kez deneyeceğimiz çevrimiçi uygulamaya ilişkin her türlü önerinizi veya katkınızı lütfen bizlere iletiniz” diye konuştu.
Konserler canlı yayınlanacak
Toplam 18 etkinliğin yer alacağı festivaldeki diğer konserlerin 10 Mayıs’a dek mümkün olan en kaliteli ses ve görüntü ile online yayınlanacağını belirten Festival Direktörü Tuğçe Alpaslan, uygun olan konserlerin ise canlı yayınlanacağını söyledi. Alpaslan, “Bu yıl da festival projeleri seçildi ancak COVID-19 virüsü dolayısıyla yaşadığımız gelişmeler sebebiyle programı açıklamak için biraz daha zamana ihtiyaç duyuyoruz. Programımız en kısa sürede ‘ankaracazfestivali.com’ ve ‘cazdernegi.org’ sitelerimizden yayımlanacak. Bildiğiniz gibi kriz anlarında en çabuk ve en sert etkilenen alan genellikle sanat ve sanatçılar oluyor. Bu nedenle verdiğimiz karar için teknik çalışmalarımıza başladık ve devam edeceğiz. Festival hazırlıklarına yaklaşık bir yıl öncesinden başlıyoruz, başvuru süreci, ön çalışmalar ve tema gibi pek çok sürecin ardından programı belirliyoruz. Dolayısıyla festivalde çok ciddi bir emek ve çaba var. Bu nedenle sizlerden anlayış ve destek bekliyoruz. Daha önce hiç denemediğimiz belki dünya tarihinde bir ilk formatında olacak festival” sözlerine yer verdi.
Dijital sergi
Bu yılki temaya uygun tasarımın, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi, İletişim Tasarımı Bölümü işbirliği ile gerçekleştirilen üç aylık çalışma sonunda seçildiğini söyleyen Festival Asistanı Damla Akkaş ise tüm eserlerin internet sitesinde dijital olarak da sergileneceğini ifade etti. Akkaş, “Amacımız kültür sanat çalışmalarının bu zor şartlar altında bile durmamasını sağlamak. Bu nedenle insanların sosyal ve kültürel yaşamlarına evlerinde de devam edebilmeleri için festivali çevrimiçi gerçekleştiriyoruz. Sizler konser salonlarında olamayacaksınız ancak sahneyi daha rahat görebileceğiniz ev ortamınızda bir festival ruhu yaşayabileceksiniz. Sizleri bu festivalden mahrum bırakmamak için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Öte yandan Başkent Üniversitesi ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde ortaya çıkan tüm eserleri dijital bir sergi ile sizlerin beğenisine sunacağız” dedi.
24’üncü Uluslararası Ankara Caz Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, ABD, Hollanda, Lüksemburg ve Avusturya Büyükelçilikleri ile Fransız Kültür Merkezi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, UNESCO, Herbie Hancock Caz Enstitüsü, Başkent Üniversitesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Europe Jazz Network, TURMAKS, TUSAŞ, Matfen, Samm’s Hotel ve Bistro işbirliğinde gerçekleştirilecek. Festivale destek veren kurumlar arasında ise Renault Mais, TAV Passport, Dijital Akademi, Arcadium Sinemaları, Redwood Entertainment, Bektaşlar Turizm, Asil Fırın yer alıyor. Festivalin Medya Sponsorları ise şimdilik Kanal B, TV100, T24, Jazz Dergisi, Cazkolik, Radyo ODTÜ, Joy Jazz, Ankara Life ve Mag Dergisi olacak.