Akçaoğlu: İnsanlar birbirlerine sanat hediye edebilsinler diye fiyatları minimum tuttuk

Ünlü tabloların, film karelerinin küçük resimleri Akçaoğlu Galeri’de

SULTAN YAVUZ – Ankara Çevre Sokak’ta yer alan Akçaoğlu Sanat Galerisi, yılbaşını birbirinden renkli resimlerin oluşturduğu sergiyle karşılıyor. “Küçük Kareler” sergisi, Murat ve Zeliha Akçaoğlu kardeşlerin tablo ve seramiklerinden oluşuyor. 200’e yakın eser arasında Murat Akçaoğlu’nun ünlü tabloları ve film afişleri dikkat çekerken, Zeliha Akçaoğlu’nun çiçekleri ve seramikleri de göz dolduruyor.
Yılbaşı nedeniyle, “insanlar birbirine sanat hediye edebilsinler diye” fiyatların minimuma çekildiği sergi, renkliliği ile Başkentlilerden beğeni aldı. Sergiye ilişkin konuşan Murat Akçaoğlu, “Biz bilindik galeri mantığında çalışmıyoruz. İnsanlar yılbaşında birbirlerine sanat hediye edebilsinler diye fiyatının da altında sunuyoruz. Böylece sevdiklerine orijinal bir sanat eseri götürebilecekler” dedi.
Akçaoğlu, çocukken evlerindeki tablolardan etkilendiklerini ve 1980’li yıllarda takvimlerdeki resimleri keserek ablasıyla birlikte çerçevelettiklerini söyleyerek, “Alınan bir küçük resim bir çocuğun hayâl gücünü geliştirebilir” dedi. Resim sanatına çok yakın durmayan insanları da düşünerek film afişleri ve ünlü tabloların özgün yorumunu sunan Akçaoğlu, “Küçük küçük resimlerle uğraşmak kolay olmadı ama kısa sürede fena olmayan bir iş çıkardık” dedi.
“Resim, insanların içindeki olumsuz duyguları pozitif yönde değiştirir”
Akademisyen ve ressam Zeliha Akçaoğlu, “iki kardeşin birlikte açtığı serginin aynı zamanda birbirlerini canlandırma işlevi gördüğünü” belirterek, “Türkiye’de özellikle ekonomik nedenlerle insanların sanattan uzaklaştığı bu dönemde Ankara’da bir kıpırtı yaratmak için” çabaladıklarını ifade etti.
Akçaoğlu, “İnsanlar da artık emeğin kıymetini anlamaya başladı. 2020 yılına daha pozitif girebilmek için çok hoş bir armağan olduğunu düşünüyorum. İnsanlar kendi alanlarında, bu işi doğru yapanların işleriyle ruh ve duygu teması kursunlar istiyoruz. Resim, insanların içindeki olumsuz duyguları pozitif yönde değiştirir” dedi.