Ankara’da ilgi büyük geniş evlere

Atila GÜVENÇ  – Türkiye’de 68 şehir ele alınarak yapılan bir araştırmaya göre; en çok ev aranan yerleşim yerleri; İstanbul, İzmir ve Ankara olarak öne çıkarken, Kadıköy en fazla ev aranan ilçe oldu. Kadıköy’ü izleyen Beşiktaş, Beylikdüzü ve Bahçelievler’in ardından beşinci sıraya ise Ankara’nın Çankaya ilçesi yerleşti.
Çanakkale’den Hakkari’ye Türkiye’nin dört bir yanındaki toplam 68 şehirde yapılan aramada en fazla ev aranan İstanbul, İzmir ve Ankara’yı Muğla, Antalya, Kocaeli, Aydın, Balıkesir ve Adana takip etti. Ev arama sürecinde zamandan tasarruf etmek ve arama stresini azaltmak isteyen arayanları belirleyen gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingat.com verilerine göre; İstanbul ve Ankara’nın ardından Bursa’nın Nilüfer ve Muğla’nın Bodrum ilçesi de en çok aranan yerler arasında yer aldı.
Ankara’da ilgi büyük geniş evlere
Ev aramalarında; şehrin merkezinde olma, her yere kolay ulaşım, kültür etkinliklerine yakınlık ve oturanların kültür kültür düzeyleri öne çıkan etmenler oldu. Çoğu zaman stresli geçen ev arama süreçlerini kolay hale getirmek amacıyla “Zingat Bana Ev Bul” uygulamasını başlatan gayrimenkul kuruluşu Zingat.com, ev aramalarında en çok 2+1 ve 3+1 konutların tercih edildiğini de tespit etti. Satılık ya da kiralık ev, işyeri ve arsa arayan kişilerin nasıl bir yer düşündüklerini ve bütçelerinin ne olduğunun bilinmesi sonucunda İstanbullular 2+1 tercih ederken, diğer illerde en fazla 3+1 evler öne çıkarken Ankara’da ilgi büyük evlerde oldu.
Konut arama oranlarında satılık veya kiralıklar bir birine yakın sayılarda görülürken “Zingat Bana Ev Bul” üzerinden kullanıcılar % 50,5’i satılık konut isterken, % 49,5’i ise kiralık konuta ilgi gösterdi. İstanbul’daki hem kiralık hem de satılık aramalarında 2+1 konutlar ilk sırada yer aldı. İzmir, Ankara, Bursa, Muğla ve Antalya’dan gelen aramaların %30’undan fazlası 3+1 satılık konutlar için yapıldı. Ankara’da ise en fazla 4+1 gibi geniş evler tercih edildi.
Hem ev arayanlar hem de gayrimenkul danışmanları için akıllı çözümler ürettiklerini söyleyen Zingat Bana Ev Bul Proje Müdürü Özge Murat, “ Hayata geçirdiğimiz Zingat Bana Ev Bul projesi ile seçkin emlak ofisleri ve birinci el proje geliştiricilerinden oluşan Zingat.com iş ortaklarının portföylerinde herkesin kriterlerine uygun evleri bulabiliyoruz. Kullanıcılarımız kendilerine vakit ayırırken, biz onlar için en ideal evleri belirliyoruz. Bu yeni modelle hem ev arayanlar hem de gayrimenkul danışmanları için ev bulma süreci daha akıllı ve hızlı bir hale geliyor. Elde ettiğimiz analizleri de sektörümüz ile paylaşıyoruz” açıklamasında bulundu.