Ankaralı sanatçı Emre Barut’tan yeni single

Alışılagelmiş müziğe yeni soluk

Ankaralı sanatçı Emre Barut, Adnan Şenses’in unutulmaz parçasını kendine özgü rock tarzıyla yeniden yorumladı. Kınay Production ortaklığında çıkan şarkı dijital ortamda şimdiden 18 bin 670’den fazla kişi tarafından dinlendi

RÖPORTAJ / NAZ AKMAN (ANKARA) Başkentli rock sanatçısı Emre Barut, yıllardır hayalini kurduğu projesini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Sanatçı Adnan Şenses’ten duymaya alıştığımız “Doldur be Meyhaneci” şarkısını rock tarzında yeniden yorumlayan (Cover) Emre Barut, şarkının klibini de İstanbul’da çekti. Çocukluğundan bu yana müzisyenliğe olan ilgisi ile Ankara sahnelerinden inmeyen Emre Barut ile yeni single çalışması hakkında konuştuk.
İlk haftada 20 binden fazla dinlendi
Usta sanatçı Adnan Şenses’in 7’den 70’e her yaş gurubundan dinleyicinin severek dinlediği “Doldur be Meyhaneci” şarkısı Sanatçı Emre Barut’un rock yorumuyla yeniden en çok dinlenen parçalar arasında yerini almaya başladı. Kınay Production ortaklığında geçtiğimiz hafta klibiyle birlikte dijital platformlarda yerini alan şarkı henüz bir hafta dolmadan 20 binden fazla kişi tarafından dinlendi.
Ankaralı Emre Barut, 1999 yılından bu yana sahne alan bir rock müzik sanatçısı. Yıllarca Düş Sokağı Sakinleri müzik grubuyla Türkiye’nin pek çok yerinde 270’den fazla konsere imza atan Barut, aynı zamanda aranje ve seslendirme işlerini de profesyonel olarak yürütüyor. İlk coverını ve klibini çeken Barut, şarkının hikayesini 24 Saat Gazetesi’ne anlattı:
İlk coverda Özkan Turgay tesadüfü
“Uzun zamandır coverlamak istediğim iki şarkı vardı. Bunlardan biri Muazzez Abacı’nın ‘Vurgun’ şarkısı diğeri ise Adnan Şenses’in ‘Doldur be Meyhaneci’ parçalarıydı. Stüdyoda besteci, söz yazarı ve aranjör Özkan Turgay ile çalıştığımız bir gün projemden söz ettim. Özkan Ağabey de Adnan Şenses’in şarkısını yeniden yorumlamamı önerdi. Fakat şarkının sahibini bilmediğimden telif konusunda da sıkıntı yaşayabileceğimi söyledim. Özkan Ağabey hiç beklemediğim bir şekilde şarkının sahibi olduğunu söyledi. Bu güzel tesadüfle beraber ilk coverımı bu şarkıyla yaptım. Geçtiğimiz günlerde de İstanbul’da şarkının klibini çektik. Klip yalnız bir adamın hikayesini anlatıyor. Adnan Şenses’in mükemmel yorumunu rock versiyonumla harmanladım. Hem şarkı hem de klip geçtiğimiz günlerde tüm dijital platformlarda yerini aldı. Dinleyicilerin bu yorumu beğeneceğini umuyorum çünkü yeni bir soluk farklı bir tat oldu.”
Yeni klip Ankara’da olacak
Emre Barut gelecek dönemlerde yapmak istediği projelere ilişkin ise şöyle bilgiler verdi:
“Ailemde öncelikle babam daha sonra kuzenlerim ve diğer aile bireyleri olmak üzere çok fazla müzisyen var. Yıllardır hem aranje yapıyorum hem de Ankara’nın pek çok mekanında sahne alıyorum. Fakat artık işin mutfağından çıkıp bu tarz cover çalışmalarına girişmek istedim. Yeni klip ve singlenin ardından konserlere çıkmayı planlıyorum. Bir süre sonra sözü ve müziği bana ait olan şarkım için çalışmalara başlamayı planlıyorum. Şarkı hazır hatta klibi de Ankara’da pek çok insanın özellikle çocukluk anılarını geçirdiği Gençlik Parkı’nda çekmeyi düşünüyorum.” ,
Başkentin müzik kalitesi
Barut, Başkentin müzik yaşamının geçmiş dönemlere oranla düşüş yaşadığını özellikle kaliteli canlı performans yapan sanatçıların Ankara’da artık ilgi göremediğini ifade etti. Söz konusu düşüşe ilişkin konuşan Barut:
“Ankara’da müzisyenlik yapan sanatçılar sektörde sağlam adımlarla ilerliyor. Hali hazırda sektörün önde gelenleri de zaten Ankara kökenli sanatçılardan oluşuyor. Ankara’daki müzik piyasası İstanbul’a oranla daha küçük olduğundan ancak belirli başarılıyı yakalamış sanatçılar tutunabiliyor. Ankara’nın müzik anlamındaki kalitesinin nedenlerinden biri de belki de çok sayıda konservatuvara ev sahipliği yapmasıdır. Aynı şekilde Başkentli müzik dinleyicileri de bilinçli ve kalitelidir. Eski dileyiciler diyorum çünkü şimdikileri dinleyicilerin öyle olmadığını düşünüyorum, onlar çok daha dikkatliydi ve bizler sahnede performansımızı sergilerken yanlış ses veya notaları fark ederlerdi.
Barut, “Canlı müzik yerini performans mekanlara bıraktı”
Şimdi bu kalitede kaybolmaya başladı. Ankara öğrenci ve memur kenti olarak bilinir. Yani ortalama geliri olan insanların rahatlıkla yaşayabileceği standartlara sahipti. Ancak Başkentte hayat son zamanlarda pahalılaştı. Özellikle müzik ve gece hayatı lüks olmaya başladı. 2005’ten bu yana Ankara’nın müzik anlamında yaptığı etkinlikler düşüş yaşıyor çünkü müziği çabuk tüketiyoruz. Yine geçmiş dönemlerde canlı performanslar daha fazla ilgi görürdü ancak bunun da yerini şimdilerde konser gibi etkinliklerin yapıldığı performans mekanlar almaya başladı. Sanırım dinleyicilerin de istediği buna paralel olarak gelişiyor. Ancak ben de dinleyicilere farklı ve kaliteli müzikler veya yorumlar sunarsak onları da beğenecekleri kanısındayım. Dinleyicilere bir sanatçı olarak yeni bir şeyler vermeliyiz. Ben bu nedenle alışılagelmiş parçalara farklı yorumlarla yeni bir soluk getirmeye çalışıyorum.”