Bakan Varank: Solunum cihazında seri üretime geçilecek

ANKARA – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK ile girişimciler ve bilim insanlarının projelerinin hemen hayata geçmesini sağlayacak özel program hazırladıklarını belirterek, “Kovid-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılacak ürünlere, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlara, hastalığın önlenmesinde etkili koruyucu ürünler geliştiren Ar-Ge projelerine, salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamalarına hızlıca destek vereceğiz.” dedi.
“Fırsatçıların canlarını yakacağız”
Varank, kamu vicdanını derinden yaralayan fırsatçıların ortaya çıktığını ifade ederek, “Çok açık söylüyorum, bu fırsatçıların canlarını yakacağız. Tabii diğer yandan canla başla çalışıp, ‘milli duruş’ sergileyen tüm üreticilerimizin de yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Açıklanan desteklerin “milli duruş” sahibi firmalar için olduğunun altını çizen Varank, “Fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde Bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak.” diye konuştu. Varank, Bilim Kurulunun ve bakanlıkların açıklamalarına riayet edilmesi, bireysel tedbirlerin alınması yönünde çağrıda bulunarak, hijyen kurallarına uyulması ve sosyal mesafenin korunmasının virüsle mücadelede en etkin yöntem olduğunu vurguladı.
“Solunum cihazında seri üretime geçilecek”
Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Varank, Türkiye’de hem profesyonel hem de ev tipi solunum cihazları üreten firmalar olduğunu belirtti. Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu girişimlerle irtibata geçtik. Şu anda güzel bir oluşum gerçekleşti. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın da açıklamalarını izlemişsinizdir. Biz, girişimlerle bu olaya katkı sağlamak isteyen üreticilerimizi buluşturduk. Sağlık Bakanlığımız da burada liderlik yaptı. Şu anda 1000 kadar solunum cihazı yerli üretilip hediye edilecek. Sağlık Bakanlığımız 5 bin sipariş verdi. İnşallah Türkiye’de yerli olarak üretilmiş ama seri üretime geçmemiş bu cihazları hızlıca üretmek üzere yola koyulduk. İlk örnekleri kısa zamanda elde etmek istiyoruz. Bunların seri üretimiyle teslimatını inşallah Sağlık Bakanlığımıza yapacağız.”