Büyükşehir’den,”herşey dahil” tatil kampları

Büyükşehir Belediyesi, başarılı öğrenciler, yaşlı ve engelli vatandaşları, “her şey dahil” tatil kamplarında ağırlamaya devam ediyor

Ankara’dan Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüslerle doğal ve tarihi güzelliklere sahip Akçakoca, Akçay Altınoluk ve Kesikköprü kamplarına doğru yola çıkan konuklar, deyim yerindeyse, ellerini ceplerine atmadan tatil yapmanın ayrıcalığını yaşıyor. Kamplarda yaşlılar, engelli vatandaşlar ve başarılı öğrenciler, gruplar halinde yaz ayları boyunca birer haftalık devreler halinde konaklıyor.
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kamplara misafir olan Başkentlilerin, ulaşım masrafları dahil her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Temizlik ve hijyenin üst düzeyde tutulduğu tesislerde konaklayan 60 yaş üzeri, kimi işçi, kimi memur emeklisi, kimi de ev hanımından oluşan konuklar, eğitim öğretim döneminde başarılı olmuş öğrenciler, yanlarında bir refakatçiyle kamplara katılan engelli vatandaşlar, dört dörtlük bir tatil yapıyor. Kamplarda bulunan Büyükşehir yetkilileri, uzman personel ve eğitmenler gözetiminde eğlenceli aktivitelere ve gezilere katılan konuklar, tertemiz mutfaklarda çıkan birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakıyor.
Her şeyin düşünüldüğü tesislerdeki hizmet anlayışı sayesinde yaşlılar ikinci baharlarını yaşıyor, çocuklar yorucu eğitim maratonunun stresini atıyor, engelliler ise sunulan imkanlar dolayısıyla zorluk çekmeden hoşça vakit geçiriyor.
ÖĞRENCİLER, YENİ
ARKADAŞLIKLAR EDİNİYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin tesislerinde bulunan aktivite alanlarından sonuna kadar faydalanan başarılı öğrenciler, yorucu bir eğitim ve öğretim döneminin ardından, tatilin ilk anlarından itibaren renkli anlar yaşamaya başlıyor. Kamplarda öğrencilere t-shirt, şapka ve çantadan oluşan set armağan ediliyor.
Tatil boyunca eğitmenlerinin gözetiminde gündüzleri havuz keyfi yapan öğrenciler, akşamları da animasyon gösterileriyle bütün bir öğretim yılının stresini atıyor. Kamplarda bir araya gelen başarılı ve yetenekli çocuklar, oluşturdukları dostluklarla birbirlerine katkı sağlıyor, birbirlerinden yeni şeyler öğreniyor.
YAŞLILAR HUZUR BULUYOR
Yaşlı konuklar, doğal güzelliklerin hakim olduğu bir ortamda huzura kavuşuyor, kamplarda sosyal, kültürel faaliyetler ve gezilere katılarak belki de hayatlarında hiç yaşamadıkları anılar yaşıyor, hiç gitmedikleri yerleri görüyorlar. Unutamayacakları bir tatil geçiren yaşlılar, kendilerine sevgiyle ve saygıyla yaklaşan personelin gözetiminde uzun uzun sohbet edip yaşadıkları anıları anlatıyor.
ENGELLİLERİN YÜZÜNDEN
GÜLÜMSEME EKSİK OLMUYOR

Engelli vatandaşlar ise kendilerine hiçbir tatil yerinde sunulamayacak imkanlarla, hayatlarının herhangi bir döneminde yaşamadıkları ve bekli de yaşamayacakları bir hafta yaşıyor. Refakatçileriyle birlikte yine tesislerdeki uzman personelin gözetiminde dolu dolu bir tatil yaşayan engellilerin yüzlerinden gülümseme hiç gitmiyor.
GÜNLER DOLU DOLU GEÇİYOR
Kamplarda gün boyu farklı etkinliklere katılan konuklar, tesislerde sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra sınırsız çay ikramlarından yararlanıyor. Zamanlarını mutlu ve keyifli geçiren konuklar, tatilde yeni dostluklar da kuruyor, çevreyi tanımaları için düzenlenen gezilere katılıyor.
Konuklar, tesislerin havuz ve plajlarının serin sularında yaz aylarının tadını çıkarırken, bölgenin tarihi yerleri ve doğal güzelliklerini de ziyaret ederek, hoşça vakit geçiriyor. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin organize ettiği çeşitli aktiviteler ve eğlenceli yarışma ve oyunlara katılan konuklar, stresten uzak bir ortamda yılın yorgunluğunu atıyor, yeni arkadaşlıklar edinme imkanı buluyorlar.
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ,
VEFA DOLU BİR YOLCULUK

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011’de gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonrasında Başkentlilerin hizmetine sunulan Altınoluk-Akçay Kampı da doğası ve tarihi yerlere yakınlığıyla göz dolduruyor.
Her akşam çeşitli etkinliklerin düzenlendiği, konukların eğlenmeleri için her türlü ayrıntının düşünüldüğü kampta, Çanakkale-Gelibolu’daki şehitlikleri de ziyaret ediliyor. Kampta bulunan gruplar, küçük gruplara ayrılarak, belirlenen günde Büyükşehir tarafından tahsis edilen otobüs ve rehber eşliğinde Çanakkale Şehitleri ziyaret ediliyor. Bir günü burada geçiren konuklar, rehberlerin etkileyici anlatımlarıyla bölgede yaşananları öğreniyor, şehitlere dualar edip manevi bir yolculuğa çıkıyor. Konuklar özellikle Çanakkale Şehitliklerine yapılan anlamlı ziyaretten oldukça memnun kalıyorlar.
Kamplarda, Akçay, Edremit, Ayvalık ve Assos’a (Behramkale) da ziyaretler düzenleniyor. Gündüzleri gezi, yüzme ve eğlenceli spor aktivitelerinin yapıldığı kampta, akşamları da ateş başında eğlenceler, amfi tiyatroda animasyon gösterileri, atmosfere renk katıyor.
YEŞİL İLE MAVİNİN BULUŞTUĞU
YER, AKÇAKOCA

Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara dışında hizmete alınan bir tesis de Akçakoca’da bulunuyor. Konukların huzurlu bir ortamda dinlenerek yılın yorgunluğunu attığı Akçakoca Kampı, denizin mavisi ile doğanın yeşilinin buluştuğu bir noktada olması nedeniyle “Batı Karadeniz’in incisi” olarak anılıyor. Sosyal, kültürel aktiviteler ve gezilere katılarak unutamayacakları bir tatil geçiren konuklar, Fakıllı Mağarası, Ceneviz Kalesi, Aktaş Şelalesi başta olmak üzere tarihi ve turistik yerleri ziyaret ediyorlar.
KESİKKÖPRÜ’DE STRES ATIYORLAR
Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara dışında bulunan Akçay ve Akçakoca tatil kamplarına yanı sıra Ankara’da bulunan Kesikköprü Kampı, yaşlılar, engeliler ve öğrencilere devreler halinde hizmet veriyor. Kesikköprü Kampı, bünyesinde barındırdığı aktivite alanlarının çeşitliliği nedeniyle, özellikle öğrencilerin ilgisini çekiyor. Kampta, masa tenisi, bilardo, masa futbolu, satranç, futbol, basketbol, voleybol gibi aktivitelere katılabilen konuklar, stres atıyor.