Demokrasi için Medya (M4D) Programı İstanbul’da tanıtıldı

Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği ve Gazeteciler Cemiyeti’nin uyguladığı Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Programı kapsamında verilecek olan desteklere ilişkin Bilgilendirme Günü toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi

DİCLE KAVAK EKMEKCİ / Çoğulcu medya konusunda zemin hazırlamak ve gazetecilerin mesleklerine devam edebilmeleri için dirençlerini artırmayı hedefleyen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Programı, mesleki dayanışmayı güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda M4D program ekibi, faaliyetlerini, ilk defa açılacak olan destek araçlarını ve başvuru kriterlerini paylaşmak üzere İstanbul’daki gazeteciler, işlerini kaybetmiş olan medya çalışanları, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi.
Taksim Green Park Otel’de gerçekleşen İstanbul Bilgilendirme Günü toplantısında, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D Programı Direktörü Yusuf Kanlı, M4D Programı Direktör Yardımcısı Seva Ülman Erten ile Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş ve 24 Saat Gazetesi İstanbul temsilcisi Atila Güvenç yer aldı.
Kanlı: “Gazetecilerin ve gazete kuruluşlarının yapısal güçlenmesini sağlayacağız”
M4D Programı Direktörü Yusuf Kanlı, “Çoğulcu ve özgür medyanın toplum tarafından destek gördüğü ve farkındalığın arttığı bir zemin oluşturmak ilk hedefimizdir. İkinci hedefimiz, gazeteciler arasında dayanışmanın güçlendiği ve gazetecilerin kendini güvende hissettiği bir zemin oluşturmaktır” diye konuştu. Kanlı, M4D programı ile, gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için bireysel kapasitelerinin güçlendirmesi ve gazeteciler ile medya alanındaki kurum kuruluşlar arasındaki ilişkinin desteklenmesine yönelik faaliyetler gerçekleştireceklerini vurguladı.
Bilgilendirme toplantısında, “İnternet Sitesi için Teknik Destek Aracı” ve “Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı”, M4D Program Sorumlusu Igor Chelov tarafından, “Basın Evi Destek Aracı” ise, Finansal Destek Uzmanı Merve Kambur tarafından sunuldu. İstanbul Bilgilendirme Toplantısı, soru-cevap oturumunun ardından sona erdi.
Türkiye’deki gazeteciler için üç farklı destek aracı
Bilgilendirme Günü toplantısında, desteklerden Türkiye’deki gazetecilerin, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ve medya kuruluşlarının yararlanabileceği vurgulandı.
“Basın Evi Destek Aracı”, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ile Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunu desteklenmesini hedefliyor. Bu kapsamda “Yapısal Güçlendirme Destek Paketi” ve “Sürdürülebilirlik Destek Paketi” ile uygun bulunacak başvurulara 1000 Avro’dan 15000 Avro’ya kadar ayni destek sağlanabilecek.
“Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı”, haber, araştırma ve dizi yazıların, Gazeteciler Cemiyeti’nin 1978’den bugüne okurla buluşturduğu 24 Saat Gazetesi’nde yayınlanması yoluyla mesleğin norm ve etik değerlerine sahip çıkacak genç işsiz gazetecilerle dayanışma amaçlanıyor. Başvurunun Ulusal Komite ilkelerinin gözetilmesinin ardından ve gazete editörü tarafından kabul edilmesi durumunda haber yazısı başına brüt 75 Avro, araştırma yazısı ve dizi yazısı başına ise brüt 120 Avro verilecek.
“İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı”, Türkiye’deki gazetecilerin, mesleklerini sürdürebilecekleri mecraları kurmaları ve geliştirmelerini özendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, gazetecilerin kuracakları internet siteleri için barındırma (hosting), alan adı (domain) ve tasarım aracı masrafları için 200 Avro’ya kadar da destek sağlanabilecek.
Program kapsamındaki tüm faaliyet ve destek araçlarının duyuruları www.media4democracy.org internet sitesinden yayınlanıyor. Desteklere ve etkinliklere başvuru yapacak kişilerin program internet adresinden kayıt olmaları gerekiyor.