Dezavantajlı gruplar için “Nar Buluşmaları”

Koruma altındaki çocuklara ve gençlere eğitim

Anadolu İletişim ve Eğitim Derneği (ANİLDER), Avrupa Birliği (AB) desteğiyle ve COPE (Cooperazione Paesi Emergenti) tarafından “Dezavantajlı Gruplar İçin Yeni Bir Diyalog Projesi” çerçevesinde düzenlenen “Nar Buluşmaları”nın ilkini gerçekleştirdi. Buluşmaya sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin de katıldı

NAZ AKMAN– Anadolu İletişim ve Eğitim Derneği (ANİLDER), koruma altındaki çocukların yaşam becerilerinin geliştirilmesi amacıyla bu yıl hayata geçirilen “Dezavantajlı Gruplar için Yeni Bir Diyalog” projesinin tanıtımını yaptı. Avrupa Birliği (AB) desteğiyle ve COPE (Cooperazione Paesi Emergenti) tarafından yapılacak projenin toplantısına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin de katıldı. Şahin’in yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve derneklerden de katılım sağlandı.
Dernek olarak beş yıldır toplumun her kesiminden yaklaşık 700 genç ile eğitim alanında çalışmalar yaptıklarını belirten ANİLDER Başkanı Hülya Öğüt, öncelikli hedef kitlelerinin devlet koruması altındaki çocuk ve gençler olduğunu söyledi. Proje kapsamında bir yıl boyunca 70 öğrenciye, değerler eğitimi, drama, renkler atölyesi ve zümrüdü anka gibi atölye çalışmaları verilecek. 10 kişilik proje ekibinde ise sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, aile danışma ve psikolog yer alıyor.


Amaç, travmaları en aza indirgemek
Öğüt, “AB desteğiyle yürütmekte olduğumuz ‘Dezavantajlı Gruplar İçin Yeni bir Diyalog’ projemizde koruma altındaki çocuk ve gençlerimize eğitimler veriyoruz. Amacımız savaş mağduru çocuklarımızın ve koruma altındaki çocuklarımızın yaşamış oldukları travmaların etkilerini en aza indirgemek ve toplumla uyum içinde yaşayabilmeleri için ortak değerlerde buluşmalarına katkı sağlamak. Ayrıca projenin bir de sivil toplum diyalogu kısmı var. Bunun için de nar buluşmalarını yaptık. Amacımız toplumun farklı kesimlerini yani akademisyenleri, kamu temsilcilerini, sivil toplum örgütlerini ve iş insanlarının desteğini almak. İş dünyası içinde marka olmanın yolu sosyal sorumluluk işleridir. Çünkü bu işler markanın değerini artırıyor. Bu nedenle de iş insanlarıyla birlikte çalışıyoruz. En önemli amacımız sürdürülebilir olmak, yani proje bittikten sonra da eğitimlerimize devam edeceğiz” diye konuştu.
Etkinlikte konuşan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarının önüne aileden başlayan eğitim süreci ve farkındalık çalışmalarıyla geçilebileceğini, bu konuda RTÜK’ün görev alanına giren konularda önemli açıklamalar yaptıklarını belirtti.
Şahin, “Bir tane çocuğa dokunabilirsek belki dünyaya dokunmuş oluruz”
ANİLDER ile Aile Bakanlığı’nda görev yaptığı dönemlerde tanıştığını söyleyen Şahin, “Güzel bir amaç için bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Aile bakanlığındaki görevim esnasında sivil toplum örgütleriyle ayrı çalışmalar yapıyorduk. Her programlarına katılmaya çalışıyorduk. Sivil toplum kuruluşlarının çalışma prensipleri çok başarılı çünkü devletin ulaşamadığı daha doğrusu devletin onlara güvenerek emanet ettiği alanlarda bu kadar güzel, mahirce ve amatör görünüp profesyonelce iş yaptıklarını görünce çok mutlu oldum. Hülya Öğüt yıllardır bu işi yürütüyor. Bugünkü buluşmayı haber verdiklerinde de hemen kabul ettim çünkü buradan çıkacak sonuçların ve desteğin çocuklarımıza dokunmuş olması beni çok heyecanlandırıyor. Şu an yaptığım görevde de her zaman söylüyorum ‘eğer bir tane çocuğa dokunabilirsek belki dünyaya dokunmuş oluruz’. Yakın ilgi alanıma giren dezavantajlı gruplar konusundaki özverili çalışmalarından dolayı hem ANİLDER’i hem de gönüllü olarak dünya genelinde eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yürüten COPE’u yürekten tebrik ediyorum” dedi.