Dünya Şampiyonu Kerem Kamal 24 Saat’e konuştu

Olimpiyatta en güçlü olacağım

Güreşte üç kez dünya şampiyonu olan milli güreşçi Kerem Kamal, “2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar yapılan her şampiyonadan, en iyi sonuçlarla dönmek istiyorum. Alacağım madalyalardan sonra da 2020’de en güçlü şekilde güreşmek istiyorum” dedi

                                  Kerem Kamal

DİDEM ÇAM / ANKARA – Estonya’nın başkenti Tallinn’de gerçekleşen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda Ermeni rakibini 7-2’lik skorla mağlup ederek altın madalya kazanan milli güreşçi Kerem Kamal, yaşadığı sevinci ve hedeflerini 24 Saat gazetesine anlattı.
Güreş sporuyla 9 yıl önce tanıştığını anlatan Kerem Kamal, “Güreşle 10 yaşımdan beri ilgileniyorum. Güreş yapmadan önce atletizmle uğraşıyordum. Birgün, çok yoğun şekilde antrenman yapmıştık ve baya yorulmuştuk. Ben de, dinlenmek için minderlerin olduğu bir salona girmiştim. Yani, güreş salonuna girmiştim. O günden sonra da bir daha hiç çıkmadım güreş salonundan” diye konuştu.
3 KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
Üçüncü kez dünya şampiyonu olduktan sonra gördüğü ilgi karşısında mutlu ve de şaşkın olduğunu belirten 19 yaşındaki milli güreşçi Kamal, yaşadıklarını şöyle paylaştı:
“İlk kez 2014 yılında dünya arenasına çıkmaya başladım. Yıldızlarda, 3 sene üst üste dünya ikincisi ve birincilik nasıl bir his diye çok merak ediyordum. Çok şükür, üçüncü kez dünya
şampiyonu oldum. Ama bu sefer farklıydı. Cumhurbaşkanımızdan tebrik mesajı aldım. Bu çok gurur verici bir durumdu ve açıkçası herkese de nasip olmaz. Çok mutlu oldum. Yanı sıra, bakanlarımız olsun, spor kulüplerinin resmi internet siteleri olsun, herkes şampiyonluğumu kutladı. Bundan önce 2 kez daha dünya şampiyonu olmuştum ama hiç bu kadar ilgi görmemiştim. Bu ilgi beni hem çok şaşırttı hem de çok mutlu etti.”
DOĞRU BİR ŞEY YAPTIM
Yaşadığı şampiyonluklardan sonra memleketi olan Manisa’da, güreşe olan ilginin giderek arttığını dile getiren Kerem Kamal, hedefinin ise her zaman daha da yukarıya çıkmak olduğunu söyledi. 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar önemli başarılara imza atıp 2020’de de çok güçlü bir şekilde güreşmek istediğini vurgulayan Kerem, şunları kaydetti:
“Manisa’da benden sonra güreşe ilgi daha da arttı. Çünkü, üçüncü şampiyonluğumdan sonra medyanın daha çok ilgisini çektim. Daha çok başarı elde ettikçe de mahallede, ‘Kerem ağabey, biz de senin gibi güreşçi olmak istiyoruz’ diyen çocukların sayısı hızla artmaya başladı. İnsanların benimle gurur duyması, çok güzel ve de çok özel bir duygu. Doğru ve güzel birşey yaptığımı o zaman anlıyorum. Benim için toplanmaları, benim sayemde mutlu olmaları beni oldukça sevindiriyor. Önümde çok uzun seneler var. Hedefim; her zaman daha da yukarıya çıkmak. 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar yapılan her şampiyonadan, en iyi sonuçlarla dönmek istiyorum. Alacağım madalyalardan sonra da, 2020’de en güçlü şekilde güreşmek istiyorum.”
GÜREŞ KEŞKE BİRAZ DAHA…
Olimpiyatlarda en yüksek başarının güreşten geldiğini ancak buna rağmen Türkiye’de güreşe verilen değerin az olduğunu vurgulayan milli Güreşçi Kerem Kamal, “Güreş o kadar farklı bir
spor ki, saygılı olmayı, insanlara nasıl davranman gerektiğini güreş ortamına girdiğin zaman öğreniyorsun. Bana göre bireysel sporlarda, dünyanın en zor spor dalları arasında yer alıyor.
Zor olmasına rağmen, olimpiyatlarda 8 madalyanın 5’ini güreşten alıyoruz. Buna rağmen, güreşin Türkiye’de az değer görmesi beni oldukça üzüyor. Keşke biraz daha popüler bir spor dalı olabilseydi. Eminim ki, biraz daha göz önünde bulunsak çok daha güzel şeyler olurdu” dedi.