‘HİS’ ile dijital çağda analog iletişim kuruyor

Profesyonel fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçısı Filiz Çarkoğlu, 2015 yılından bu yana serisini devam ettirdiği HİS’e sonuncusunu ekledi.Çarkoğlu’nun Galeri Çankaya’da açtığı “HİS3 Fotoğraf Sergisi” 3 Mayıs Cuma gününe kadar ziyarete açık olacak

Fotoğraf sanatçısı Filiz Çarkoğlu’ndan “HİS3 Fotoğraf Sergisi”

NAZ AKMAN – Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği, Fotoğraf Sanatı Kurumu, Ankara Fotoğraf Grubu, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu, Ankara Fotoğraf Akademisi ile Çek ve İtalya Büyükelçiliği’nde açtığı sergilerle bilinen fotoğraf sanatçısı Filiz Çarkoğlu, “HİS3 Fotoğraf Sergisi”ni açtı. Türkiye’yi Avrupalı diplomatların gözünden yansıtarak dünyanın dört bir yanından kadın portreleri çekerek büyük bir beğeni toplayan Çarkoğlu, 2015 yılında başlattığı HİS serisinin sonuncusunu sanat izleyicileriyle paylaştı.
Çarkoğlu, serinin ilk sergisini 2015 yılında açmıştı. Bu sergide gösterilen 43 eserinde 10 yıllık birikimini ortaya koyduğunu söyleyen Çarkoğlu, HİS3 sergisi noktaladığını belirtti. Çarkoğlu, siyah beyaz çekimlerini NikonD750, NikonD700, Nikon D750, Nikon D90 ile stüdyo ortamında yapıyor. Çarkoğlu, profesyonel fotoğrafçılığın yanı sıra Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde portre fotoğrafçılığı, portre fotoğrafçılığında soyutlama ve uzun pozlama alanında eğitmenlik de yapıyor.
Fotoğraf kareleri ile evrende iz bırakma
Çarkoğlu, serinin son sergisinde Dışavurumculuk (Ekspresyonizm), Gelecekçilik (Fütürizm) ve Gerçeküstücülük (Sürrealizm) sanat akımlarından izler ve minimalizm ile kavramsal akımların örneklerinin yer aldığını ifade ederek, sergiye ilişkin şöyle konuştu:
“Sergi çalışmalarımın ve tüm serilerin adının ‘HİS’ olma nedeni, ismi gibi sadece hissettiğim ve aktarmak istediğim durumları, insanlarda gördüğüm ve beni etkileyen çoğunlukla da dramatik olayları ya da bunu harmanlayıp sonuçta ortaya çıkan karelere yönlendirmesi. Fotoğraflarda en çok kullandığım teknik uzun pozlama. Biliyoruz ki fotoğraflarda duyguyu hissedebilmek, çekilen karelerin evrende bir iz bırakmasını sağlamak ancak baskı ile mümkün. Amacım görüntüleri çok çabuk tükettiğimiz ve her evde birkaç fotoğraf makinesinin, cep telefonunun olduğu bu dijital çağda analog iletişim kurabilme çabasıdır.”