“İyiliğin tarafında olun”

İstanbul’da bulunan yedi üniversitelinin 2014 yılında bir araya gelerek kurduğu   1 TL derneği, eğitim, sağlık, insani yardım alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarına fon ve koordinasyon sağlamayı amaçlıyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ

Hiçbir vakıf, dernek ve ya spor kulübüne bağlı olmayan 1TL derneği, iyilik projesini gerçekleştirmek için, Samed AYRANCI (İstanbul Üni. STK Yönetimi Yüksek Lisans – İşletmeci),M. Fatih GÜNLÜ (Marmara Üni. Sosyal Bilimler Yüksek Lisans – Kaymakam), Hande Nur Çelebi (Sabancı Üni. İşletme Yüksek Lisans – Akademik Asistan),Osman AYRANCI (Arel Üni. Bilgisayar Mühendisliği – Bilgisayar Mühendisi),M. Nazım TAŞÇI (Kocaeli Üni. Siyaset ve Sosyal bilimler – Anadolu Ajansı),Samet ERDOĞAN (Boğaziçi Üni. İşletme – Trendyol Planlama Birimi), Mesut Memiş ( Nişantaşı Üni. İşletme Yüksek Lisans – Mali Müşavir) tarafından hayata geçiriliyor. 1TL derneği insanları iyiliğe teşvik etmek, insanların her ay iyilik projelerine asgari katkı vermesini sağlamak, insanlara sorumluluk ve farkındalık kazandırmak, ayrıca eğitim, sağlık, insani yardım alanında çalışan STK’lara gücü yettiğince maddi manevi koordinasyon sağlamayı amaçlayarak ayda 1TL İyilik Projesini gerçekleştirmek için kuruluyor. Bazen engellilere sandalye yardımı, bazen kanserli çocukların tedavisinde gerekli malzemelerin temini, kimi zaman Afrika’ya su kuyusu, kimi zaman da köy okullarına kitap kırtasiye yardımı ile şimdiye kadar 500 farklı kurum ve kuruluşa yardım ederek yalnızca 1 TL ile büyük sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyorlar.
Ayda 1 TL ile ihtiyaç sahiplerine yardım etmek mümkün
Sürdürülebilirlik ve şeffaflık ilkelerini benimseyen dernek, ayda 1TL İyilik Projesi ile herkesin aylık sadece 1 lira vererek dahil olabileceği bir iyilik hareketi. 2 lira kabul etmeyen hareket, projeye gönül verenlere SMS ile veya 1tl.org.tr üzerinden aylık 1 TL olan gönüllü üyelik aidatıyla katılma imkanı sunuyor. Projeye katılan gönüllü üyelerin GSM faturalarından veya kontörlü hatlarından aylık periyotlarla 1 TL tahsil ediliyor. Gönüllülerin her ay SMS atmasına gerek olmadığı gibi iptal edilmediği sürece her ay otomatik olarak sadece 1 TL tahsil edilerek bilgi mesajı gönderiliyor.
Ayda 1 TL gönderen gönüllü üye sayısı ve kasadaki para durumu 1tl.org.tr ana sayfasında ki numaratörlerden online olarak ilan ediliyor. Kasada biriken para ile Türkiye’de faaliyet gösteren dernek ve vakıfların EĞİTİM, SAĞLIK ve İNSANİ YARDIM projelerine bağış yapılarak derneğin ayda sadece 1 TL gönderen tüm gönüllü üyeleri her ay birçok yardım kampanyasına aynı anda katkı sağlamış oluyorlar. Birçok insan iyilik noktasında birleşmiş ve birlikten kuvvet doğmuş oluyor. Gönüllüler, ihtiyaç sahipleri, destek olunan dernek ve vakıflar, ve tabiî ki 1TL derneği arasında iyilik köprüleri kuruluyor. Şeffaflık ilkesi doğrultusunda bağış yapılan projelere ve kampanyalara ait bağış dekontları 1tl.org.tr internet sitesi ve sosyal medya aracılığıyla aylık olarak ve istatistiksel olarak ilan ediliyor.
“1TL ile dünya değişir”
Çok küçük katkıların birleşerek büyük faydalar sağlamasını hedeflediklerini belirten dernek kurucuları, 1 TL ile dünyayı değiştirebileceklerini ve birlikten kuvvet doğacağına inandıklarını belirtiyor.
Türkiye’nin her tarafından gönderilen 1 liraların Türkiye’deki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerine ulaşması amaçlanarak dağıtım ağı, personel, çeşitli konularda uzmanlığı olan dernek ve vakıflar aracılığıyla bu yardımların ulaştırılması sağlanıyor. 1TL Derneği bağış yapacağı dernek ve vakıfları seçerken gayri siyasi bir tutum takınarak ilgili dernek veya vakıftan ziyade ilgili yardım projesini/kampanyasını inceliyor. Destek ve yardım seçiminin yapılmasında derneğin yardım kampanyalarını izleme komisyonu ve yönetim kurulunun vicdanı yetkili olduğunu belirten dernek yöneticileri, “1TL derneği sadece iyiliğin tarafı olmaya çalışır” diyorlar.
Derneğin iyilik hareketine bireysel olarak katılınabileceği gibi, sosyal medya üzerinden paylaşım yapılarak destek olunabilir, kurumsal olarak katılmak isteyenler ise, dernekle iletişime geçerek çeşitli organizasyonları destekleyebilir. “Biz sadece iyilik projelerine fon sağlamaya çalışıyoruz. Sadece bu konunun bile başlı başına bir iş olduğunu düşünüyoruz. Paranın dağıtılmasını işini alanında çalışan STK’lara bırakıyoruz” diyen dernek, aktif gönüllü üye olarak toplantılara katılım beklediklerini ifade etti.
1TL yaz 8071’e SMS gönder
İyilik hareketine yardımcı olmak isteyen herkes, tüm operatörlerden 1TL yazarak 8071’e SMS gönderebilir, ya da 1TL İyilik Hareketi sosyal medya hesabından dernek yetkilileri ile iletişime geçerek destek olabilir.