Karikatür Atölyesi yeni sezona Nezih Danyal ile başladı

Geçtiğimiz sezon henüz bir yaşında olmasına rağmen yurt içi ve yurt dışından usta karikatüristleri Ankaralı mizah severle buluşturan Karikatür Atölyesi, yeni yerinde ilk sergisini Nezih Danyal ile açtı

NAZ AKMAN– Geçtiğimiz yıl Karikatür Vakfı desteğiyle hayata geçirilen Karikatür Atölyesi, sezonun ilk sergisini usta çizer Nezih Danyal ile açtı. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda çizeri ve mizah severi bir araya getiren atölye, geçtiğimiz sezonu 14 karikatür sergisi ile kapatmıştı.


1960 yılından bu yana yüzün üzerinde yayın organında karikatür ve çizgi diziler çizen Danyal’ın, Asya, Avrupa ve Afrika’yı gezen “GLOBANATOLIZATION” isimli sergisi meraklılarıyla buluştu. Açılışa, İstanbul’dan usta sanatçı Tan Oral ile İzmit’ten gelen Muhammet Şengöz’ün yanı sıra çok sayıda mizah sever katıldı.
Danyal’ın Karikatür Atölyesi’nde açılan sergisi, 18 Ekim Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek. “GLOBANATOLIZATION” sergisi, dünyanın önemli şehirlerinden Berlin, Rotterdam, Paris, Tahran, Hirosaki (Japonya), Osieck (Hırvatistan), Varşova, Legnica (Polonya), Atina ve Lefkoşa’dan sonra ilk kez Ankara’da açıldı. Sergi kapsamında ayrıca Danyal’ın ve Karikatür Vakfı’nın yayınları da sergileniyor.
74 yaşında olmasına rağmen çizmeye ara vermeden devam eden Danyal, “Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi tarafından her yıl usta çizerlerle beraber sergi açıyor, daha sonra bu sergileri katalog şeklinde kitaplaştırıyoruz. Karikatüre ilgili gençlere, mecra ayrımı yapmadan her yere karikatür çizmelerini öneriyorum. Çizmeye devam etsinler” dedi.


“Bu organizasyonlar Nezih Danyal sayesinde yapılıyor”
Serginin açılışında konuşan Karikatür Atölyesi kurucusu Emre Yılmaz “Atölye’nin ikinci sezon açılış sergisini Nezih Danyal ile yapmaktan büyük onur duyduk. Nezih Hocamız sayesinde bu organizasyonları yapıyoruz. Bu sergi dünyanın birçok önemli şehrinde açıldı” dedi. Nezih Danyal’da “Bu sergiden dolayı çok mutluyum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Nezih Danyal kimdir?
Danyal, 1960 yılından bu yana hem Türkiye hem de dünya çapında yaptığı çalışmalar ve sergilerle tanınan bir sanatçı. 1991 yılından başlayarak yedi yıl süreyle TRT 1’de “Gün Başlıyor” programı içinde “Haftanın Karikatürü” köşesini hazırlayıp sundu. Danyal’ın, “Haftanın Karikatürü” köşesinde yer alan karikatürleri, TRT tarafından 2000 yılında kitap olarak bastırıldı. Danyal ayrıca karikatüre yeni başlayanlar için “Haydi Karikatür Çizelim” yardımcı kitabını da hazırladı. 1994 yılında Karikatür Vakfı’nı kuran Danyal, 1995 yılından başlayarak 20 yıl boyunca “Uluslararası Ankara Karikatür Festivali”ni düzenledi. Danyal, FECO (Uluslararası Karikatür Kuruluşları Federasyonu) Türkiye başkanlığı görevini de yürütüyor.