Kolombiya bağımsızlığının 200’üncü yılını kutladı

Atakule Kolombiya’nın ulusal renkleriyle aydınlandı

Kolombiya’nın Ankara Büyükelçiliği, bağımsızlığının 200’üncü yılını Atakule’de düzenlenen resepsiyonla kutladı. Kolombiya ulusal renkleriyle aydınlanan Atakule’de, davetliler Kolombiya ezgilerine kulak vererek, ülkenin dünyaca üne sahip olan kahvesini tadıp önemli kıyafet markalarının tasarımlarını inceledi

NAZ AKMAN – Kolombiya bağımsızlığının 200’üncü yılını Atakule’de düzenlenen görkemli bir resepsiyonla kutladı. Gecede şehrin sembolü Atakule, Kolombiya’nın ulusal renkleriyle aydınlandı. Resepsiyonda, Kolombiya’nın dünyaca ünlü kahveleri ve tropikal meyvelerinin yanı sıra ülkenin önemli giyim markalarının tasarımları da tanıtıldı. Etkinlik kapsamında, Kolombiyalı sanatçı Yoiner Perdomo ve ekibi, Kolombiya ezgilerini seslendirdi. Davetlilere Kolombiya’ya ait lezzetlerin ikram edilerek tanıtıldı.
Kolombiya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Kolombiya’nın Ankara’ya yeni atanan fakat henüz güven mektubunu sunmayan Büyükelçisi Julio Anibal Riano, ProColombia Ticaret Ofisi Direktörü Marcela Monroy’in, Türkiye’nin Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk, Türkiye’nin eski Bogota Büyükelçisi Engin Yürür, İngiltere, Romanya, Yeni Zelanda büyükelçiliklerinin yanı sıra Atakule İcra Kurulu Başkanı Murat Tarman ile çok sayıda davetli katıldı.
Resepsiyon, Kolombiya Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque gönderdiği videoda Kolombiya’nın en iyi şekilde temsil edilmesi konusunda çalıştıklarına ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Duque, bağımsızlık günü dolayısıyla etkinliğe katılan davetlilere şükranlarını sunarak, Kolombiya’yı temsil eden diplomatların gayretleriyle ülkenin isminin gururla taşındığını söyledi.
İki ülke arasındaki 60 yıllık diplomatik ilişki
Program kapsamında konuşma yapan ProColombia Ticaret Ofisi Direktörü Marcela Monroy, Türkiye ve Kolombiya arasında 60 yıldan fazladır devam eden diplomatik ilişkinin önemine değindi. Monroy, “Türkiye ve Kolombiya arasında 60 yılı aşkın süredir devam etmekte olan tarihi yolculuğun bir ifadesi olarak, sağlam bir gelenekle var olan ve gelecekte de devam edeceğine inandığımız dostluk çerçevesinde bağımsızlığımızın 200’üncü yılı kutlamaları vesilesiyle sizleri en derin saygılarımla selamlıyorum. Şu an Türkiye, Kolombiya’nın beşinci ticaret ortağıdır. Türk Hava Yolları, Yıldırım Holding, Promis Energy ve Turkish Petroleum gibi Türk firmalarının varlığı ilişkilerin dinamizmini yansıtmaktadır. İki ülkenin girişimcileri stratejik ittifaklar kurup pazarlarını çeşitlendirmek amacıyla sınırları geçmektedir. Turizm açısından ise belirgin bir artış oldu. Türk Hava Yolları’nın halihazırda haftalık üç uçuşuna dördüncüsünün eklenecek olması iki ülke arasındaki güçlü ilişkinin göstergesidir” diye konuştu.
Monroy, katılımcıları Kolombiya’ya davet ederek, “Kolombiya ekonomik ve sosyal gelişim hedeflerine ulaşmak için uygun şartları sağlamaya, ekonomisini çeşitlendirmek, verimliliğini arttırmak, girişimciliği ve yatırımı desteklemek bakanımız Ivan Duque’nin de desteklediği üzere turizm gibi stratejik sektörleri, ihracatı ve yaratıcı endüstrileri geliştirmek suretiyle kendini adamıştır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Kolombiya Büyükelçiliği, Kolombiya Devlet Ajansı ProColombia ile birlikte Türk ve uluslararası topluluklardaki dostlarımızı Güney Amerika’nın köşesinde hayat dolu çeşitliliğe sahip ülkemizi ziyaret etmeye davet ediyoruz” dedi.
Kolombiya’nın kuruluşundan bu yana sağlam ve demokratik kurumların ülkesi olduğunu söyleyen Monroy, “Kolombiya günümüze kadar olan 200 senelik bağımsızlık döneminde, sağlam demokratik kuruluşların ülkesi olmuştur. Ekonomik olarak ise Latin Amerika bölgesinde mevcut en dinamik ve rekabetçi ekonomilerinden biridir. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’na göre, bu gelişim Kolombiya’yı Latin Amerika’da en çok yabancı yatırım çeken üçüncü ülke ve tüm dünyada en çok yatırım alan 30 ülke arasına yükselmiştir. Ayrıca Pasifik İttifakı’na aktif bir ülke olarak katılım göstermekteyiz ve de İstanbul’daki ofisimiz dünyada bir ilk olarak ticari promosyon görevi göstermektedir” sözlerine yer verdi.
Galatasaray’ın ve Kolombiya milli takımının eski kalecilerinden Faryd Mondragon’un önemli bir gelişme dolayısıyla programa katılamadığına değinen Monroy, sadece Kolombiya’da değil, Türkiye’de de futbol camiasında önemli yeri olan ve Turco lakabını kazanmış Mondragon’un yakın gelecekte Türkiye’ye geleceğini belirtti.