Maskeler karaborsaya düşünce kendileri üretmeye başladı

Covid 19 salgınıyla en büyük ihtiyaç haline gelen ancak fiyatları artan tek kullanımlık maske için Osmaniye’nin Toprakkale İlçesi Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü harekete geçti. HEM’de 10 bin maske üretilerek devlet hastanesi ve belediyeye teslim edilecek.

Ahmet Erkan Yiğitsözlü – Yeni Koronavirüs Covid 19 salgını sonrası en büyük ihtiyaçlardan biri haline gelen ve fiyatları astronomik olarak artan tek kullanımlık maske için Osmaniye’nin Toprakkale İlçesi Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü harekete geçti. Maske üretimine destek vermek isteyen HEM’de 10 bin maske üretilerek devlet hastanesi ve belediyeye teslim edilecek. Müdürlük, 30 bin tek kullanımlık maske üreterek fahiş fiyatların önüne geçmeyi ve vatandaşların maskeye ulaşmasını kolaylaştırmayı hedefliyor.
Uzmanlar korona virüsün solunum yoluyla bulaştığına dikkat çekerek özellikle hastalık kapan bireylerin hastalığı diğer bireylere bulaştırmaması için mutlaka maske kullanması gerektiğini belirtiyor. Maskelerin uzun süreli ve bilinçsiz kullanılması koruma yerine enfeksiyon riskine neden olabiliyor. Maskeler, el hijyeni ile birlikte yapıldığında etkili oluyor. Ayrıca uzun süreli kullanılan tek kullanımlık maskeler, kullanıldıktan sonra hemen uygun bir şekilde imha edilmeli.
Virüsün yayılmaması için maske şart
Tüm dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran dünya genelinde vaka sayısı 1 milyonu bulan ve ilk bulguları Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni Koronavirüs Covid 19’dan korunmada uzmanlar maskelerin önemine vurgu yapıyor. Devlet yetkilileri vatandaşlara virüsün yayılması için evde kalma çağrıları yaparken, dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşların da mutlaka tek kullanımlık maske takmaları gerektiğini vurguluyor.
GÜNDE 1 MİLYON ÜRETİLECEK
Özellikle havadan ve temas yoluyla bulaştığı bildirilen Covid 19 ile mücadelede maske kullanımı çok önemli. Türkiye daha önce maske yurtdışına yaptığı maske ihracatını durdurarak iç piyasaya yöneldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank günde 1 milyon tek kullanımlık maske üretimi kapasitesine sahip olduklarını belirtiyor. Bakan Varank, bu sayının ilk aşamada günde 2 milyon seviyesine çıkarılabileceğini belirtiyor.
15 BİN NÜFUSLU İLÇEDE 10 BİN MASKE ÜRETİLDİ
Mevcut maske üreticilerinin yanında çok sayıda gönüllü kuruluşta maske yaparak maske üretimine katkı sağlıyor. Fiyatları virüs salgını sonrası iyice artan ve karaborsaya düşen tek kullanımlık maske üretimine Osmaniye’nin 15 bin nüfuslu ilçesi Toprakkale HEM Müdürlüğü’nden de destek geldi. Toprakkale HEM Müdür Yardımcısı Ali Bekirçavuşoğlu, ilçe belediyelerinin katkılarıyla müdürlük bünyesinde tek kullanımlık maske üretimine başladıklarını bildirerek amaçlarının koronavirüsle mücadelede fiyatları astronomik şekilde artan maske üretimine katkı sağlamak olduğunu belirtti.
2 BİNİ DEVLET HASTANESİNE
Bekirçavuşoğlu, ilk aşamada müdürlük olarak 10 bin adet maske üretmeyi planladıklarını bunlardan 2 binini devlet hastanesine ve geri kalanını ise vatandaşlara dağıtılmak üzere belediyeye teslim edeceklerini açıkladı. Belediyeden aldıkları destekle 30 bin civarında maske üretmeyi hedeflediklerini aktaran Bekirçavuşoğlu “Amacımız koronavirüsle mücadelede önemli olan ve şu anda fiyatları astronomik şekilde artan maskelere vatandaşların ulaşmasını kolaylaştırmak. Bu maskeler herkese verilmeyecek. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik rahatsızlığı olanlar bu maskeleri alacaklar” dedi. Toprakkale HEM ile birlikte Meslek Lisesi öğrencileri tarafından da maske üretiminin yapıldığı Osmaniye, tek kullanımlık maske üretiminde kendi kendine yetmeye çalışıyor.
20 KURUŞLUK MASKE, 2.5 TL’DEN SATILIYOR
Erhan Çakar isimli vatandaş, eczanede tek kullanımlık maskenin 2.5 TL’den satıldığını, yetkililerin mutlaka buna bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.
Tek kullanımlık maske fiyatlarının maliyetinin 20 kuruş olduğunu belirten Medikalci Mehmet Bozdağ “Bu tamamen fırsatçılıktır. Yazıktır günahtır. Ben elimdeki maskelerin birçoğunu bedelsiz verdim. Diğer geri kalanları ise 20 kuruştan bitirdim. Fırsatçılara fırsat vermemek gerekiyor. Hepimiz bu ülkede ekmek yiyoruz. Bugünlerde geçer ancak bu yapılan fırsatçılıklar unutulmaz” diye konuştu.
MASKE, HASTALIĞIN YAYILMASINI ENGELLER
Özellikle tek kullanımlık maskeler solunum yoluyla bulaştığı bilinen hastalığın yayılmasını engelleyebiliyor. Ancak uzmanlar uyarıyor maskelerin de koruması yüzde 100 değil. O yüzden maskeler kullanırken dikkatli kullanılmalı.
Türk Toraks Derneği, enfeksiyon geçiren kişilerin maske takmasının gerekliliğinin altını çizerek ancak bu şekilde öksürük vb. ile parçacıkların saçılması ve virüsün çevredeki bireylere bulaşmasının önlenebileceğini vurguladı. Dernek tarafından yapılan açıklamada, enfeksiyon bulguları olmayan kişilerin maske takması gerekli olmadığını fakat hastalık riski yüksek, yaşlılar ve altta yatan kronik hastalığı olanların kapalı ortamlara girmek zorunda kaldıklarında maske takmalarının yararlı olacağına işaret edildi.
HER VATANDAŞA HER HAFTA 5 MASKE
Öte yandan vatandaşların maskeye ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla PTT tarafından başvuran her vatandaşa her hafta 5 maskenin ücretsiz verileceği duyuruldu. Böylece hem fırsatçılığın önüne geçilmek isteniyor hem de maske kullanımı teşvik ediliyor. PTT’nin duyurusu sonrası siteye başvuru yapmak isteyenler yoğunluğu nedeniyle site kullanılamaz hale geldi. Bunun üzerine yapılan açıklamada başvuruların e-devlet üzerinden alınacağı bildirildi.