Medya Sanat Galerisi’nde “Rengarenk” karması, sanatseverleri bekliyor

Nilgün Altan

Medya Sanat Galerisi, yılbaşına özel “Rengarenk” karma resim sergisi ile 55 sanatçının birbirinden özel 220 eserini 11 Ocak Pazartesi gününe kadar sanatseverlerin beğenisine sunacak. Pandemi koşulları nedeniyle sergiyi izlemek isteyenlerin önceden randevu alması gerekiyor

NAZ AKMAN/ANKARA

Covid-19 virüs salgını nedeniyle pek çok sanatsal etkinlik tedbirler dolayısıyla yok denecek kadar azaldı. Medya Sanat Galerisi’nin geleneksel hale getirdiği yılbaşı sergileri, bu süreçte hem sanatçılara hem de sanatseverlere moral niteliğinde olacak. 16 Aralık Perşembe günü açılacak olan “Rengarenk” karma resim sergisinde, 55 sanatçının 220 eseri sergilenecek. Aralarında Ayşe Arkün, Ayşegül Bora, Birsen Küpeli, Derya Saatçıoğlu, Ferman Aydın, Kayhan Aybatlı, Leyla Balaban, Nezafet Özlütürk, Neriman Güler, Nur Gökbulut, Oya Araslı, Pelin Kara, Suna Özkalan, Sezai Kara ve Sari Maranne Ekici’nin yer aldığı sanatçıların, yılbaşına özel seçkiler sunacağı sergi, 11 Ocak Pazartesi gününe kadar Medya Sanat Galerisi’nde izlenime açık olacak. Pandemi dolayısıyla alınan önlemler çerçevesinde sergiye katılacakların önceden galeriden randevu talebi oluşturması gerekiyor.
Her sanatçının dört eseriyle katılım göstereceği sergi, gerek pandemi koşulları nedeniyle çalışamayan sanatçılara destek gerekse orijinal eser almak isteyenlere büyük bir fırsat sunuyor. Sergi süresince maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek fuaye alanı gezilebilecek.
100’den fazla karma, sekiz kişisel sergiye imza atan ve çeşitli sanat fuayeleri ile bianele katılan serginin konuklarından ressam Nilgün Altan ile pandemi sürecinde sanat ve “Rengarenk” yılbaşı karmasını konuştuk.

Ressam Nilgün Altan
İktisat mezunu olmasına rağmen lise yıllarında resme duyduğu ilgiyi, usta sanatçıların atölyelerinde çalışmaya başladıktan sonra geliştiren ve uzun yıllar atölye çalışmalarında bulunarak renk ve desen eğitimi alan Altan, ayrıca ilk kadın seramik sanatçılarından Füreya Koral ile tanıştıktan sonra seramiğe de ilgi duyarak kendisini geliştirir. 2005 yılından bu yana kendi atölyesinde resim çalışmalarını devam ettiren Altan, aynı zamanda ZİÇEV Genel Merkezi’ndeki çocuklarla birlikte seramik üzerine çalışmalarda bulundu. 2010 yılında “Geçmişten Günümüze Kadın” konulu resim yarışmasında “Islak” adlı eseri ile sergileme ödülü alan Altan, sekizi kişisel olmak üzere 100’den fazla yurtiçi ve yurtdışı karma sergiye katıldı. 2014 yılında sanata ve sanatçıya destek vermek için Anadolu Görsel Sanatlar Derneği’ni (AGSAD) kuran Altan halen derneğin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstleniyor.
Yılbaşı karmaları sanatçılar için büyük bir umut kapısı
Doğa ve hayvanlar üzerine yaptığı figüratif çalışmalarıyla bilinen Altan, serginin önemine ilişkin, “Hepimizi derinden etkileyen salgın nedeniyle pek çok alan gibi kültür ve sanat merkezleri de tedbirler kapsamında kısıtlamaya gitti. Pandemiyle birlikte elbette sanata yapılan yatırımlar da azalmaya başladı. Yılbaşında bu tarz etkinliklerin gerçekleştirilmesi sanatçılar için büyük bir umut oluyor. Hem maddi hem de manevi olarak bu sergi bizlere moral oldu. Onlarca sanatçı bu özel sergide eserlerini sanatseverlerle buluşturmak için hazırlandı. Ben de dörtlü köpek tablolarımın yer aldığı ‘Dostum’ serisi ile bu sergide yer alacağım. Bir koleksiyoner veya sanata ayrıca bütçe ayırabilecek durumda değilseniz bu tarz özel günlerde sanatçıların orijinal ürünlerini uygun fiyata alma şansınız olabiliyor. Yılbaşı karmaları bu nedenle çok önemli, başarılı ressamların eserlerine uygun fiyata sahip olabilirsiniz. Hem sevdiklerimizi özel hissettirmek hem de sanatçılara pandemi koşullarında destek olmak için bu yılbaşı sergilerinden orijinal eserler alınarak, hediye edilebilir” dedi.
Sanatçılar atölyelerini kapatma eşiğine geldi
Pandemi dolayısıyla pek çok dernek üyesinin ekonomik güçlük çektiğini ve atölyesini kapatmak zorunda kaldığını söyleyen Altan, “Sanatsal faaliyetlerin durma noktasına geldiği şu günlerde Anadolu Görsel Sanatlar Derneği üyesi pek çok sanatçı arkadaşımız ekonomik gerekçeler nedeniyle atölyesini kapatmak durumunda kaldı. Meslektaşlarımızın çoğu bu süreçte herhangi bir yerden destek alamadı. Maalesef hepimizde büyük bir moral çöküşü var. Atölyem bana ait olduğu için bu süreçte ayakta kalabilen şanslı bir kesimin içinde yer alabildim ancak üzülerek belirtiyorum çoğu sanatçı dostumuz maddi manevi tükenmişliğin içine girdi” sözlerine yer verdi.
Dernek üyelerinin online yılbaşı karması
Sanatçıların pandemi sürecinde ayakta kalabilmelerini sağlamak için Anadolu Görsel Sanatlar Derneği olarak online sergilere başladıklarını ifade eden Altan, yılbaşına özel “Covit – Sanat +” isimli online sergi ile üyelere destek olduklarını söyledi. Altan, “Dernek olarak pandemiyle mücadele kapsamında online kişisel sergilere başladık. Bu online galerilerde üyelerimizin eserlerini sergiliyoruz. Önümüzdeki günlerde 32 üyemizin eserlerinin yer alacağı ‘Covit – Sanat +’ yılbaşı özel sergisini online olarak açacağız” dedi.