Mor Mekân, Ankara’da açıldı

Buse Üçer: Erkek adalet değil, gerçek adalet gelene kadar mücadele edeceğiz

Aysun Gençtanır: Tüm kadınlara çağrımız: 25 Kasım’da alanlardayız

Kadın Savunma Ağı tarafından açılan Mor Mekân, İstanbul Kadıköy’den sonra, Ankara Kızılırmak Sokak’ta da açıldı. Başta kadınların öz savunması olmak üzere pek çok alanda kadınların birbirleriyle dayanışmasını ve güçlenmesini mümkün kılan Mor Mekân, 25 Kasım Kadına Yünelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde tüm kadınları “Yaşamak İstiyoruz” sloganıyla seslerini duyurmaya ve mücadelelerini büyütmeye çağırıyor

SULTAN YAVUZ – Kadın Savunma Ağı tarafından, İstanbul’dan sonra Ankara Kızılırmak Sokak’ta da kurulan Mor Mekân, tüm kadınların gidebileceği, deneyimlerini ve sorunlarını konuşabileceği, bunun yanında destek de sunabileceği feminist bir çatı. Kadın Savunma Ağı’nın yatay örgütlenme anlayışı içinde 13 ilde örgütlenen kadınlar, söz konusu mekânlarla da politika üretmeye ve birlikte güçlenmeye devam ediyorlar.
Kadın Savunma Ağı üyesi Aysun Gençtanır, Mor Mekânda yürüttükleri faaliyetlerle kadın mücadelesini büyütmeye çalıştıklarını belirtti. Kadın Savunma Ağı olarak tüm kadınlara çağrı yaptıklarını söyleyen Gençtanır, bu çağrının kadınları birbirilerini dinleme, anlama ve savunmayı içerdiğini vurguladı.
Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin tüm iktidarlar tarafından yeniden üretildiğini ve bu nedenle kadınların çeşitli şiddet biçimleriyle karşı kaşrıya olduklarını ifade eden Gençtanır, Kadın Savunma Ağı olarak politik bir mücadele yürüttüklerini ve tüm kadınları hayatlarını savunmaya çağırdıklarını kaydetti. Kadınların sadece yaşamak değil, eşit ve özgürce yaşamak, regl günlerinde tatil olmak, görünmeyen emeklerinin görünür hâle gelmesi ve bakım emeğinin sadece kadına yüklenmemesi gerektiğinin altını çizen Gençtanır, bu yaşamı kurmak için bir araya geldiklerini söyledi.
Feminist özsavunma nedir?
Kadınlara uygulanan şiddet biçimleri karşısında feminist bir özsavunma tarif ettiklerini belirten Gençtanır, bu kavramı şöyle anlattı:
“Biz erkek şiddetini tarif ederek, bu şiddete karşı araç ve yöntemlerimizi bulunduğumuz yerlerde üretmeliyiz. Sadece fiziksel bir savunmadan bahsetmiyoruz, ‘hayır’ demek, psikolojik şiddete karşı durmak, yolda yürüdüğümüzde tedirgin hissettiğimiz an kendimizi güvenli hissettiğimiz alana çekmek, yanımızda ağır bir anahtarlık taşımak gibi bir sürü aracı kullanmayı kastediyoruz.
Şiddet görmeden önce buna dair yöntemlerimizi geliştirmek, planlamak ya da bizim Dikmen’de yaptığımız gibi bir eylemde olmak… Dikmen’de, parkta bir kadın altı yıl önce boşandığı eşi tarafından bıçaklanabiliyor. Bunu duyar duymaz oraya gitmek, ‘Kolay değil öyle’ diyerek bunun eylemini yapmak da bir öz savunma. Mor Mekân’da feminist özsavunma atölyesinin yanı sıra flört şiddeti, masal atölyesi beden, cinsellik, dans gibi Kadın Savunma Ağı’nın kurucu ve özgün atölyeleri de yer alıyor.”
“Ev toplantılarıyla da mücadele büyür”
Gençtanır, Mor Mekân’ı sosyal medyadan gören ya da yoldan geçerken tabelanın dikkat çekmesi sonucu kendileriyle iletişim kuran kadınlardan bahsederek, mutlaka Mor Mekân’a gelmenin zorunlu olmadığını ve kendilerine ulaşıldığı takdirde, Sincan, Keçiören gibi ilçelerde de etkinlik yaptıklarının altını çizdi. Gençtanır, “Mor Mekân Kızılay’da, Kızılırmak Sokak 5/2’de; İstanbul Kadıköy’de ise Kaymakamlığın karşısında, Kestane Sokak’ta. Yerel örgütlenmeyi çok önemsiyoruz. Eğer merkeze ulaşamazlarsa, kadınlar ev toplantılarında da bir araya gelebilirler” dedi.
Ankara’da birçok ilçede broşür dağıttıklarını ve Dikmen’de bir dernekte “İstanbul Sözleşmesi ve Haklarımız” konulu söyleşi yaptıklarını kaydeden Gençtanır, “Alan yaratmak bize kalmış. Ücretli bir iş yerinde sömürülüyorsak, cinsiyetçi işbölümü varsa, bunun için kadın emeği çalışma grubumuz da var. Mobbing ve güvencesizliğe ilişkin de çalışmalar yapacağız” dedi.
Her kadının özne olarak mücadelenin bir parçası olduğuna dikkat çeken Aysun Gençtanır, bir ağın parçaları olarak kadın mücadelesini beraber yaymanın önemine işaret ederek, “Çaresiz kalmayalım, diğer şehirlerdeki kadınlar da bulundukları yerlerde örgütlensin. Zaten hepimiz ilk direnişimizi özel alanda baba ya da erkek kardeşe başkaldırarak verdik, bunların hepsi öz savunma, bunları hatırlayalım” şeklinde konuştu.
Üçer“Kadına şiddete karşı kolektif mücadeleyi benimsiyoruz”
Kadın Savunma Ağı üyelerinden Buse Üçer, örgütün ismi gibi örgütlenen bir kadın dayanışması olduğunu belirterek, Mor Mekân’ın da bu mücadele için ilham olabilecek bir yer olduğunu söyledi.
Mekânın, taleplerinin ve hayâllerinin ürünü olarak ortaya çıktığını ifade eden Üçer, kuruluş sürecini şu sözlerle anlattı:
“Kadın Savunma Ağı’nı kurmadan önce sokak sokak, il il dolaşarak nasıl bir kadın örgütü isteğimiz sorusunu sorduk ve kadınların taleplerini topladık. Kadınların poitika üretmek için bir mekân ihtiyacı olduğunu gördük. Çok memnunuz ama burası içine hapsolduğumuz bir alan değil, Mor Mekân politika üretip dışarıya taşıyabileceğimiz ve bir araya gelebileceğimiz bir adres.
25 Kasım’da sokaklardayız. ‘Yaşamak İstiyoruz’ kampanyamızın yanı sıra, Kadınlar Birlikte Güçlü’nün kampanyası olan ‘Kadın Cinayetlerini Acil Önle’ye de dâhiliz. Yaşamak istiyoruz, güzel yaşamak istiyoruz.”
“Kadınlar yalnız ve çaresiz değiller”
Üçer, dağıttıkları “Yaşamak İstiyoruz” broşüründe, 6284 Sayılı Kanun’u ve İstanbul Sözleşmesi’ni anlattıklarını, avukat arkadaşlarının bu konuda kendilerine yardımcı olduğunu belirtti. Sıhhiye ve Dikmen gibi pazarlarda broşür dağıtarak, kadınların şiddet karşısında neler yapabileceklerini anlattıklarını kaydeden Üçer, “İletişim numaramızı da veriyoruz. Şiddete karşı nasıl kolektif savunu yapacağımızı anlatıyoruz” dedi.
25 Kasım’da tüm Türkiye’de kadınları alanlara davet ettiklerini dile getiren Buse Üçer, şöyle konuştu:
“Artık katillerin avukatlarının bile kadın mücadelesinden buldukları verilerle savunma yaptıklarını görüyoruz. Her hafta öldürülen bir kadının davası var ve bu davaları takip ediyor, mahkeme salonlarını dolduruyoruz. Biliyoruz ki o salonlarda adalet yok ama biz erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz. Bilinsin ki kadınlar yalnız ve çaresiz değiller.
25 Kasım’dan önce de bu süreci örgütlemek için kadınları çağırıyoruz. Gerçek adalet sağlanana kadar mücadeleyi bırakmayacağız. Her şiddetin karşısında biz varız, kötü hissettiğinizde yalnız olmadığını bilin ve gelin, birlikte harekete geçelim.”
Mor Mekân’a, https://twitter.com/morkadinmekani
https://www.facebook.com/morkadinmekani/
https://www.instagram.com/mor_dayanisma/?hl=tr adreslerinden ulaşabilirsiniz.