Ortaokul öğrencileri ODTÜ’de bilimle buluştu

Polatlı Esentepe Ortaokulu, Haymana Mangaldağı Ortaokulu ve Ayaş Oltan Şehit Olgun Gökmen Ortaokulu öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile LEGO Maker Space alanının açılışı kapsamında bilimsel ve teknolojik aktivitelerle dolu bir gün geçirdi

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök

SULTAN YAVUZ –  Ankara’nın üç ilçesindeki ortaokullarda öğrenim gören altı grup öğrenci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde faaliyet gösterecek olan LEGO Maker Space alanının açılış etkinliği ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir araya geldi.
Resmi açılış Mayıs’ta
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, LEGO Maker Space’in resmi açılışının Mayıs ayında yapılacağını belirterek, “Bu alanın açılışını sizlerle yapmak istedik. Belki de Ankara’da ilk kez bir üniversitede böyle bir lego merkezi yapıldı. Resmi açılışımızı Mayıs ayında yapacağız. Üniversite olarak temel amacımız sizler gibi öğrencilerimizi bilimle buluşturarak araştırmacı kimliğe sahip olmanızı sağlamak. Umarım ilerde hepiniz bu üniversitenin öğrencileri olursunuz” dedi.
3D teknolojisi, uzay yolculuğu, bilim evi..
Polatlı Esentepe Ortaokulu, Haymana Mangaldağı Ortaokulu ve Ayaş Oltan Şehit Olgun Gökmen Ortaokulu öğrencileri, yeni kurulan LEGO Maker Space hakkında bilgiler edinerek uygulamalı tasarım çalışmaları yaptı. Misafir öğrenciler, rehber tarafından bilgisayar üzerinde 3D kullanımı hakkında temel düzeyde bilgilendirildikten sonra ortak tasarım çalışmaları yaparak, 3D teknolojisi ile tanıştı. Bilim çadırında uzay yolculuğu, astronomi ve astronotlar hakkında bilgilendirici video sunumu izleyen öğrenciler, ODTÜ’de çekilen ve TRT Belgesel kanalında yayınlanan “Bilimin Ev Hali” isimli belgeselin gösterimine de yoğun ilgi gösterdi.
Kilden madeni para ve minik tabletler yaptılar
Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni gezen öğrencilere, tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’nin keşfedilmesi ile kazıların başlatılmasına yönelik bilgilerin yanı sıra kilden madeni para ve minik tabletlerin yapımı öğretilerek kendilerine hediye edildi. Bilimsel ve teknolojik faaliyetlerde bulunan öğrenciler ayrıca Yarışma ve Klasik Otomobiller Sergisi’ni de gezerek grup liderleriyle birlikte sportif aktivitelerde yaptı.