Pembe Köşk’te Cumhuriyet coşkusu

NAZ AKMAN (ANKARA) – Pembe Köşk olarak bilinen İsmet İnönü Evi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 27 Ekim ve 2 Aralık tarihleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek.
Senede iki kez farklı konularla ziyarete açılan İsmet İnönü Evi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla çocuklara ve tüm ziyaretçilere kapılarını ücretsiz açıyor. 27 Ekim ve 2 Aralık tarihleri arasında her gün 10.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak olan müzede, bu yıl “Cumhuriyet’in İlk On Yılının Hikayesi, Pembe Köşk’te” konulu fotoğraf, belge ve obje sergisi de yer alacak.
Müzede katılımcılarla “On yılda 15 milyon gencin” yaptıkları paylaşılacak. Kurtuluş Savaşı atmosferinin hissedilebileceği müzede, ziyaretçileri Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa karşılayacak. Savaşın devam ettiği dönemlerde Buhara ahalisinin Ocak 1922’de Türk ordusuna gönderdiği “Altın Yaldızlı Kılıç” da ilk kez sergilenecek. 10. Yıl Marşı’nın seslendirilmesiyle, “Seyr-i Türkiye Karadeniz Vapuru ve Cumhuriyetin 10. Yıl Belgeseli” de gün boyu yayında olacak.