Ramin Bahrami & Danilo Rea’dan Türkiye Prömiyeri

Ankara Piyano Festivali’nin kapanışında, İtalya Büyükelçiliği ve Altus Kültür Sanat işbirliğiyle Türkiye’de Ramin Bahrami ve Danilo Rea tarafından “Bach is in the Air” konseri gerçekleştirildi

DİCLE KAVAK EKMEKCİ –  Danilo Rea’nın caz doğaçlamaları ve Ramin Bahrami’nin Bach yorumculuğuyla, Ankara Piyano festivali sona erdi. “Bach is in the Air” konseri, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. Konsere İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani de katıldı.
Bahrami, Goldberg Varyasyonlarının Aryası ile, Decca Record için yaptığı ilk kayıt ve verdiği ilk konserlerden hemen sonra elde ettiği beğeni sonucu Bach eserleriyle ilgilenmeye başladığını belirtti. İtalyan Büyükelçiliği, Büyük “Kantor” olan Bach’ın hem İtalya’da hem dünya çapında her zamankinden daha fazla tanınmış olması için Bahrami’nin yürüttüğü tanıtım çalışmalarının da payı olduğunu söyledi.
Küçük bir mucize ile ortaya çıktığı vurgulanan “Bach is in the air”ın, klasik müzik eğitimi gören doğaçlama ustası piyanist Rea’nın bu mucize gerçekleşmeden bile olabilitesinin arkasındaki başarıyı çok önceden sezmesiyle mümkün olduğu belirtildi. Konserde, Danilo Rea’nın yaptığı doğaçlamalarla Bach ve Bahrami’nin orjinal versiyonları iç içe geçerek onları kökten değiştirmesi ve evrensel mesajlar caz diline taşındı.
Yapılan açıklamada, “Bu olağanüstü proje, Bahrami’nin ustalığı ile Rea’nın ‘amacı sadece sanat için sınırlı kalmayan’ yaratıcılığı ve hayal gücünün birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu şekilde doğan bu yeni yorumlamanın amacı, Bach’ın orjinal dokusunu inkar etmeden ancak onun çağdaş tarafını ortaya çıkararak farklı tınılara alışık kulaklar için bir köprü oluşturmak ve bu köprü sayesinde, üç yüz yıldan bu yana güncelliğini koruyabilmiş büyük besteciye daha fazla kişinin ulaşmasını sağlamaktır” denildi.
Ankaralılara farklı bir müzik deneyimi yaşatan iki İtalya sanatçı, Rea’nın caz doğaçlamaları ve Bahrami’nin Bach besteleriyle kurdukları uyumla ev sahipliği yaptıkları müzik şöleniyle Piyano Festivali’ni sonlandırdı.