Turizmciler Derneği’nden çocuklara destek

Turizmciler Derneği (TURDER),100 mont ve 100 bot kampanyası ile ihtiyaç sahibi çocuklara yardım topluyor. Kampanya kapsamında onkoloji ünitelerindeki çocuklara ve ilçelerdeki ihtiyaç sahiplerine bağış yapılıyor

TURDER Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Gürsu Gençay

NAZ AKMAN Turizmciler Derneği (TURDER),sosyal medyada duyurduğu “100 Yüz Gülsün” isimli kampanyası ile ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşıyor. 2016 yılında Ankaralı turizmcilerin bir araya gelerek kurduğu TURDER, 150’ye yakın üyesiyle birlikte çocukların yüzünü güldürmek için 100 mont ve 100 bot kampanyası başlatarak, ihtiyaç sahibi miniklerin umudu oluyor.
Hastanelerin onkoloji servislerindeki yetkililer ile belediyelerin desteğiyle yardım bekleyen çocukları tespit eden TURDER şimdiye kadar 150’ye yakın çocuğa ulaştı. Kampanyayı başlattıkları gün hedeflenen sayının üzerinde bağış topladıklarını belirten TURDER Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Gürsu Gençay, dernek üyeleri, Ankara Ticaret Odası (ATO) üyeleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun kampanyaya ilgi gösterdiğini söyledi.
“Başkente bir gün yetmeyecek”
TURDER olarak kampanyayı ilerleyen dönemlerde de devam ettireceklerini ifade eden Gençay, ATO işbirliğiyle çocuklara Başkenti tanıtmak amacıyla çalışmalarda bulunduklarını da anlattı. Daha önce ATO ile birlikte “Başkente Bir Gün Yetmez” projesi kapsamında yine çocukların ve gençlerin katılımını sağlayarak, Ankara’nın tanıtımına katkı sunduklarını belirten Gençay, “Başkent Seni Bekliyor” projesinin hayata geçirilmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi. Gürsoy planlanan projeye ilişkin, “Türkiye’nin farklı bölgelerindeki çocukları ve gençleri Ankara’ya getirmeyi düşünüyoruz. Çoğu ülke belirli bir yaşa kadar çocukların bulundukları ülkenin başkentlerini ziyaret etmelerini zorunlu tutuyor. Bizler de ‘Başkent Seni Bekliyor’ projesiyle bir hayali hayata geçirmek için ATO ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Ankara sadece bürokrasinin merkezi değil. Burada aynı zamanda onlarca müze, tarihi bina, teknokent, eğitim kurumları ve kaplıcalar yer alıyor. Türkiye’nin farklı noktalarındaki öğrencileri Başkentin zenginliklerini tanımaya davet ediyoruz” dedi.
“Ankara’nın tanıtımını hep bir ağızdan yapacağız”
“Başkent Seni Bekliyor” projesi ile başta Ankaralılara şehri tanıtacaklarını ardından Başkente yolu düşenlere farklı gezi programları organize edeceklerini söyleyen Gençay şöyle konuştu: “Ankara’nın canlanması için ATO meclis üyeleriyle gezi düzenleyip devamında ülkemizin farklı illerindeki çocukları başlatacağımız seferlerle buraya getireceğiz. Ankara’nın tanıtımını hep bir ağızdan yapacağız. Şehrin potansiyelini ortaya koymak ve cazibe merkezi haline getirmemiz gerekiyor. Ankara herkesin uğrak noktası, bu konuda farklı uygulamalar yapılması için önerilerimizi sunuyoruz. Eski dönemlerde kullanılan üstü açık otobüslerimizi yeniden piyasaya çıkararak daha nostaljik bir havayla şehrin önemli noktalarına gezi programları düzenlemek istiyoruz. Bu sayede Başkente gelen ve boş vakti olan misafirlerimize kısa veya uzun gezi turları düzenleyerek hem esnafımızı kalkındırabiliriz hem de şehrimizi tanıtabiliriz. Sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Orta Doğu ve Teknik Üniversitesi, yine ülkemizde ilk ve tek olma niteliği taşıyan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi yine aynı öneme sahip olan Rahmi Koç Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, her vatandaşımızın mutlaka görmesi gereken Anıtkabir, eski meclis ve tarihi binalarımız, Aselsan, TAI ve Haymana, Kızılcahamam ile Ayaş’ta bulunan termallerimiz görmeye değer yerler. Tüm bu zenginliklerin tanıtılması için TURDER olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”