Türkiye’nin dört bir yanından Frankofonlar Ankara’da buluştu

Uluslararası Frankofoni Bayramı, Ankara Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Frankofoni Gala gecesi ile kutlandı. Geceye, Fransızca eğitim veren okullar ve fakülteler ile Fransızca konuşulan ülkelerin büyükelçiliklerinden yoğun bir katılım gösterildi

NAZ AKMAN-Fransız Kültür Merkezi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Frankofoni Galası, Frankofon ülke elçiliklerinin katılımı ile Swissotel Ankara’da gerçekleşti. 700 davetlinin katıldığı galada, Frankofonlar müzik ve dans ile eğlendi. Galaya Fransa Büyükelçisi Charles Fries, İsveç Büyükelçisi Annika Molin Hellgren, Romanya Büyükelçisi Gabriel Sopanga, Belçika Büyükelçisi Michel Malherbe, Tunus Büyükelçisi Mohamed Fayçal Ben Mustapha, Yunanistan Büyükelçisi Petros Mavroidis’in de aralarında bulunduğu büyükelçiler, yabancı diplomatik misyonlarda görevli personel ile Ankaralı frankofonlar katıldı.
Kültür ve dil zenginliği
Galanın açılış konuşmasını yapan Fransa Büyükelçisi Charles Fries, bu yıl 3’üncüsü düzenlenen galaya Türkiye’nin dört bir yanından Adana Alliance Française Derneği, Samsun, Eskişehir, Çorum ve Hatay’daki eğitim kurumlarından katılım olduğunu, 5 kıtada 300 milyon Frankofonla birlikte dostluk ve neşe ile Frankofoni bayramını kutladıklarını ifade etti. Fries, geceye katılan Büyükelçilere ve sponsor olan Vestan, LIMAK, Kavaklıdere, Macro Center, Jazz Food ve Kanada ile Tunus Büyükelçiliklerine teşekkürlerini sunarak, sözü Tunus Büyükelçisi Mohamed Fayçal Ben Mustapha’ya bıraktı.
Tunus Büyükelçisi Mohamed Fayçal Ben Mustapha da, Tunus’un Uluslararası Frankofoni Organizasyonu’nun kurucu üyesi olduğunu hatırlatarak, 2020 yılında organizasyonun 18. zirvesine ev sahipliği yapacak olmaktan gurur duyduklarını belirterek, Frankofoni Bayramı’nın kültür ve dilde zenginliğin kutlandığı bir bayram olduğunu ifade etti.
Gece Frankofon şarkıcı Ajda Ahu Giray’ın orkestrası ile seslendirdiği şarkılar, Ankara Frankofon şarkı yarışmasında dereceye giren öğrencilerin mini konseri ve Vistani grubunun konseri ile devam etti.
Frankofoni ayı vesilesi ile eğitim kurumları ve Fransız Kültür Merkezlerinde 300’den fazla etkinlik gerçekleştirilirken, Fransızca öğrenen öğrencilere yönelik bol ödüllü yarışmalar da düzenlendi.