18. Uluslararası Gümüşlük Festivali gün sayıyor

Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay

Gümüşlük Festivali, bu yıl şef Nisan Ak yönetiminde devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay ve Ancyra Ensemble’ın Taş ocağındaki açılış konseri ile başlıyor. 

Atila Güvenç /İstanbul (24 Saat)- Ara vermeksizin geleneksel halde yapılagelen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali 18’inci yaşına şef Nisan Ak yönetiminde Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay ve Ancyra Ensemble’ın Taş ocağında ki açılış konseri ile girecek. Bodrum Gümüşlükte her yıl ‘Suda’, ‘Kumda’ ve ‘Taşta’ konseptiyle 24 Temmuz – 29 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen festivalde bu yıl 17 konser, 2 ustalık sınıfı öğrenci konseri ve 2 Dj performansı gerçekleşecek.
Gümüşlükte 2 bin 500 yıllık tarihi taş ocağı, Zefirya Kültür Merkezi, Gümüşlük Sahili’ndeki festival merkezi ve Toprak Ev’de gerçekleşecek konserlere ek olarak, festivalin en önemli oluşumlarından Gümüşlük’te Festival Akademisi bünyesinde piyano ve çello masterclassları düzenlenecek. 1-12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek piyano masterclassına Gülsin Onay, Pablo Galdo ve Valerian Shiukashvili eğitmen olarak katılacak. 12-18 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek çello masterclassını ise Fransız çelist Henri Demarquette üstlenecek.
Müziğin yıldızlar Gümüşlük’te
Bu yıl çocukları da eksenine aldığı “Yeşil yaşam etkinlikleri’yle, sanatseverlerle buluşacak 5 haftayı kapsayan konser günlerinde bu yıl yine dünyanın dört bir yanından sanatçılar Gümüşlük’te biraraya gelecek.
Piyanist Gülsin Onay ve Şef Nisan Ak yönetimindeki Ancyra Ensemble’ın açılış konserinin ardından Hollanda’dan North Sea String Quartet; Güney Kore’den genç piyanist Kisuk Kwon; müzik yaşamını Hollanda’da sürdüren Meral Polat Caz Trio; İspanyol piyanist Pablo Galdo; Gürcistan’dan Piyanist Valerian Shiukashvili; keman, çello ve piyanodan oluşan Nova Trio; Piyanist Barış Büyükyıldırım; Hakan Başar Caz Trio; keman, çello ve piyanodan oluşan Trio Likya; Sırp piyanist Zoran İmsirovic; Elif Çağlar Caz Quartet; Fransız çelist Henri Demarquette ve piyanist Özgür Ünaldı; Hollanda’dan Trio Reijseger Fraanje Sylla birer konser verecek.
Festivalin sanat danışmanı Gülsin Onay ayrıca bir de solo performans sergileyecek. Festival, İsrail’den Çelist Maya Belsitzman & Perkisyoncu Matan Ephrat ile devam edecek. Ayrıca Dj performanslarıyla Mx. Sür & Q-BRA (Kübra Uzun) ve Almanya’dan Dj Lakuti de 13 & 14 Ağustos’ta festival sahnesinde olacak. 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 29 Ağustos akşamı, El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, Piyanist İlyun Burkev ve Kemancı Naz İrem Türkmen’in Antik Taş Ocağı’nda verecekleri konserle son bulacak.
Genç müzisyenlere fırsat
Çok genç üç müzisyen de bu yıl festivalde konuk olarak yer alacak. 16 yaşındaki Hakan Başar, 12 yaşındaki İlyun Burkev ve 15 yaşındaki Naz İrem Türkmen gösterdikleri üstün başarılarla şimdiye değin dikkat çekmişlerdi. Pandemi, genç sanatçılar için çok da kolay bir dönem olmadı. Kariyerlerinin daha başında olan üstün yetenekli gençlerimiz için festival bu son dönemde onlara bir fırsat sunmayı hedefliyor.
Yeşil Yaşam Gümüşlük Etkinlikleri
Gümüşlük Festivali için yapılan tanıtımda; Sürdürülebilir yaşam misyonunun öne çıkarıldığı, bu yıl da yeşil enerji formülünden vazgeçilmediği duyuruldu. Geçen yıl programa eklenen çocuk projelerinin içeriğini zenginleştiren, sayısı ve sürecini de uzatan festival, çocukları yeşil yaşam, temiz enerji, ekoloji ve sürdürülebilirlik gibi konularda bilinçlendirmesini de sürdürüyor. Hedefliyor. 24 Temmuz – 29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek festival konserleri öncesinde “Yeşil Yaşam Gümüşlük Etkinlikleri” adıyla Peksimet Eğitim ve Kültür Derneği (Pekder) işbirliği ile çocuklar için alternatif eğitim programı da PEK-DER – Festival işbirliği ile 2 Temmuz – 15 Temmuz ve 1 Eylül – 31 Ekim tarihleri arasında Festival Merkezi’nde gerçekleşecek.
Müzik atölyeleri ve çocuk tiyatroları
Çocuklar için 30 – 31 Temmuz’da düzenlenecek müzik atölyeleri ve 21 Ağustos’taki “Mini Hologram” ve “Öykü Feneri” etkinliğini Atta Festival üstlenecek. Festivale Rize’den davet edilen Caner ve Tamer Karataş İkiz Kardeşler Eski Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Atölyeleri ise 22 – 24 Temmuz; 30 – 31 Ağustos ve 1 – 3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Çocuk tiyatrosu takvimi ise; 20 Ağustos – Atta Festival, “Tavşan Aranıyor” çocuk tiyatrosu, Gümüşlük Sahili ve Çömlekçi Köyü’nde minik izleyicilerle buluşacak. Festival Merkezi’nde çocuklar için BabunPlay’in 28 Ağustos’ta “Mikroplastik Avcılığı” etkinliği ve 4 Eylül’de “Festival Çadırı Tasarla-Yap” etkinliği ve Eylül başında da Nil İlkbaşaran ve Güngör Erdem ile beraber “Arılar Aşkına” atölyeleri gerçekleşecek.
Gümüşlük Sahili’nde film gösterimleri ve sergiler
Eylül ayı boyunca Gümüşlük Sahili’ndeki festival merkezinde açık hava sinemasında uluslararası düzeyde, doğanın, tüm canlıların ve azınlıkların maruz kaldığı sorunlarla ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen bir film seçkisi olacak. Festival boyunca Toprak Ev de dört farklı sergiye ev sahipliği yapacak.
18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali konser programı
24 Temmuz: Gülsin Onay (Piyano) & Ancyra Ensemble & Nisan Ak (Şef) / Türkiye – Antik Taş Ocağı – TAŞTA
26 Temmuz: North Sea String Quartet / Hollanda – Antik Taş Ocağı – TAŞTA
29 Temmuz: Kisuk Kwon (Piyano) / Kore – Zefirya Kültür Merkezi
1 Ağustos: Meral Polat Caz Trio / Hollanda – Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA
4 Ağustos: Pablo Galdo – (Piyano) / İspanya- Antik Taş Ocağı – TAŞTA
5 Ağustos: Nova Trio / Türkiye- Zefirya Kültür Merkezi
8 Ağustos: Valerian Shiukashvili – (Piyano) / Gurcistan – Antik Taş Ocağı TAŞTA
10 Ağustos: Barış Büyükyıldırım (Piyano) – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA
12 Ağustos: Kumda Piyano – GFA Piyano Masterclass Konseri – Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi
13 Ağustos: Dj performansı: Q-BRA (Kübra Uzun) & Mx. Sür / Türkiye – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA
14 Ağustos: Dj performansı: Lakuti / Almanya – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA
15 Ağustos: Zoran İmsirovic (Piyano) / Sırbistan -Zefirya Kültür Merkezi
16 Ağustos: Elif Çağlar Caz Quartet / Türkiye – Gümüşlük Festival Merkezi, SUDA
17 Ağustos: Kumda Çello – GFA Cello masterclass konseri – Toprak ev Gümüşlük Festival Merkezi
18 Ağustos: Henri Demarquette (Viyolonsel) & Özgür Ünaldı (Piyano) / Fransa – Antik Taş Ocağı – TAŞTA
21 Ağustos: Trio Reijseger Fraanje Sylla / Hollanda – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA
23 Ağustos: Maya Belsitzman & Matan Ephrat Duo (Viyolonsel / Perküsyon) / Israil – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA
24 Ağustos: Gülsin Onay (Piyano) / Türkiye – Zefirya Kültür Merkezi
26 Ağustos: Trio Likya / Türkiye – Antik Taş Ocağı TAŞTA
27 Ağustos: Hakan Başar Caz Trio / Türkiye – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA
29 Ağustos: El Ele Müzik Orkestrası & İlyun Burkev (Piyano) & Naz İrem Türkmen (Keman) / Türkiye- Antik Taş Ocağı – TAŞTA
* Biletler, Biletix’ten 12 Temmuz 2021, Pazartesi günü satışa sunulacaktır.