2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası birincisi Kraliyet teknesi Bluebottle oldu
  • 24 Saat Gazetesi
  • Spor
  • 2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası birincisi Kraliyet teknesi Bluebottle oldu

2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası birincisi Kraliyet teknesi Bluebottle oldu


2023-05-26 10:59:33
2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası birincisi Kraliyet teknesi Bluebottle oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası’nda regattayı birincilikle İngiltere adına yarışan kraliyet teknesi efsanevi Bluebottle bitirirdi. Türkiye’den Provezza Dragon ikinci, İsviçre’den 1Quick1 üçüncü sırayı aldı

 

Atila Güvenç- Türkiye Yelken Federasyonu, Uluslararası Dragon Birliği (IDA), Türk Dragon Birliği (TDB) ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından, Bodrum’da düzenlenecek olan Dragon Dünya Şampiyonası öncesinde Bodrum’da yapılan 2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası sonlandı. 
 
Dünya şampiyonlarının yarıştığı ve yapılan altı yarışta her gün sıralamanın değiştiği regattada nefesler tutuldu. 1948’de Prenses Elizabeth ve Prens Philip’e hediye ettiği 75 yıllık dragon teknesi Bluebottle ikinci gün iki birincilik alarak genel klasmanda şampiyonanın galibi olmayı başardı. 
 
2023 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası’nda regattayı birincilikle İngiltere adına yarışan kraliyet teknesi efsanevi Bluebottle bitirirken, Türkiye’den Provezza Dragon ikinci, İsviçre’den 1Quick1 üçüncü sırayı aldı. 
 
Milta Bodrum Marina’nın ev sahipliğinde yapılan Dragon Açık Türkiye Şampiyonası’na İsvicre (1), Avustralya (2), İngiltere (4), Portekiz (1) ve Türkiye”den (10) toplam 18 ekip katıldı. Yarışlarda yelken basan takımlarımız, Provezza’nın ikincilik başarısından sonra genel sıralamada 5’nci, 8’inci, 9’uncu, 10’uncu, 11’inci, 13’üncü, 14’üncü, 15’inci ve 16’cı sıralarda da kendilerine yer buldular.
Bodrum Milta Marina”da yapılan törenle kupalar sahiplerine verilirken 18 teknenin katıldığı 2023 Açık Türkiye Şampiyonasının sıralaması şöyle gerçekleşti:
1’inci İngiltere, BLUEBOTTLE – Graham BAILEY, Julia BAILEY, Gillian HAMILTON. 2’nci Türkiye, PROVEZZA DRAGON – Andy BEADSWORTH, Simon FRY, Arda BAYKAL. 3’üncü İsviçre, 1QUICK1 – Wolf WASCHKUHN, João VIDINHA, Charles NANKIN. 4’üncü Portekiz, SATURN- Pedro REBELO ANDRADE, Enes ÇAYLAK, Martin WESTERDAHL. 5’inci Türkiye, PROVEZZA BLUE – Orhan TÜKER, Ersin ÖZKAN, Kıvanç SEVINÇ, Betigul SENGUL. 6’ncı İngiltere, Fever – Klaus DIEDERIGS, Diego NEGRI, Jamie LEA. 7’nci İngiltere, TOWIE – Tim TAVINOR, Noddy NORDEN, Harriet NORDEN. 8’inci Türkiye, BORGA – Azat BAYKAL, Sercan BÜYÜKSÖYLEMEZ, Emir IŞIKLIGIL. 9’uncu Türkiye, ENCHANTé – Erdem AĞAN, Ibrahim BILEN, Ali Cengiz GÜN. 10’uncu Türkiye, FELIX CULPA – Yiğit TABAN, Yiğit EROĞLU, Suleyman CIHAN ERKAN. 11’inci Türkiye, CHAMPAGNE – Ali DOĞANER, Atiler BAĞCI, Babür TÜZER. 12’nci Avustralya, GORDON – Richard LYNN, Ethan PVIETO-LOW, Adam Brenz VERCA.13’ncü Türkiye, FRESHGALE – İbrahim Arkun DEMIRCAN, Ali Engin DEMIRCAN, Kaan GÜNGÖR. 14’üncü Türkiye, DERYADIL – Sabri ATA NARIN, Erman KARDEŞLER, Ruknettin EMRE ABLAY. 15’inci Türkiye, CEREMINO –  Robert CAMPBELL, Penny ANDERSON, Robert APLE. 16’ncı Türkiye, ELA – Can POLAT, Erkan OĞUZ, Cemre İLHAM. 17’nci İngiltere, Loiuse Racing- Grant GORDON, Luke PATIENCE, James WILLIAMSON, Faye  CHATTELON. 18’inci Avustralya, YEAHNAH –  Jan ECKERT, Trovar MIRSKY, Frederico MELO.

Dragon Dünya Şampiyonası  

Dragon Dünya Şampiyonası, Dragon tekneleriyle yarışan dünyanın en iyi yelkencilerinin yer aldığı bir yelken yarışması.  Johan Anker tarafından 1929 yılında tasarlanan Dragon teknelerinin yelkencilikte uzun bir tarihi geçmişi var, şampiyona ile bu miras kutlamakta.
Şampiyona, yelkencilerin dünya şampiyonunu belirlemek için yarıştığı bir dizi yarıştan oluşuyor. Yıllar boyunca, 1986’dan 1989’a kadar üst üste dört dünya şampiyonluğu kazanan Poul Richard Hoj-Jensen ve 1993-1999 yılları arasında üç şampiyonluk kazanan Lawrie Smith de dahil olmak üzere birçok efsanevi Dragon yelkencisi yarışlarla adlarını tarihe yazdırmış bulunuyor. Diğer önemli şampiyonlar arasında Jørgen Schönherr, Tommy Mueller ve Pedro Rebelo de Andrade de yer alıyor.
Şampiyona Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Danimarka ve Japonya da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenmiş, en fazla şampiyona 1965 ve 2017 yılları arasında 16 etkinlikle Birleşik Krallık’ta yapılmıştır. Şampiyonaya birden fazla kez ev sahipliği yapan diğer ülkeler arasında Almanya (8 etkinlik), Danimarka (6 etkinlik) ve İtalya (5 etkinlik) bulunmaktadır. İki yılda bir farklı bir ülkede düzenlenen Dragon Dünya Şampiyonası’na Bodrum 2023’te ilk kez ev sahipliği yapmış olacak. Etkinlikte, Dragon teknelerinin ve yelkencilerinin becerilerinin unutulmayacak bir gösterisi olacak.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.