Haber Merkezi - Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), vatandaşların internet üzerinden bilgi paylaşma yöntemiyle kuruma ulaşma sayısını açıkladı.

Karar'da yer alan habere göre, 2023 yılında, toplamda 140 bin vatandaş MİT'e bilgi iletti. Bu bilgilerin en yoğun şekilde Eylül ayında 29.770 kişinin bilgi ulaştırdığı belirlendi. Kurumun internet sitesinde yer alan bilgilere göre, bilgi verenlerin kimlikleri son derece yüksek güvenlik önlemleri altında korunuyor ve verilen bilgilerin gizliliği sağlanıyor.

Tuzla Piyade Okulu'nda ihraç edilen teğmenlerin gerekçeli kararı belli oldu! Tuzla Piyade Okulu'nda ihraç edilen teğmenlerin gerekçeli kararı belli oldu!

MİT'e bilgi ulaştırma yöntemleri arasında, kurumun internet sitesinde bulunan özel bir form doldurarak bilgi iletilmesi yer alıyor. Sitede yer alan bilgilere göre, ülkemizin bütünlüğünü ve çıkarlarını koruma faaliyetlerine katkı sağlamak için vatandaşların bilgi paylaşımına davet edildiği vurgulanıyor. Her vatandaşın ülkenin güvenliğine ve refahına katkıda bulunma sorumluluğu olduğu belirtiliyor.

Kimlikler gizli tutuluyor

Bilgi paylaşan vatandaşların kimlikleri ve verdikleri bilgilerin gizliliği büyük bir önem taşıyor. MİT, gönderilen bilgileri şifreleyerek üçüncü şahısların müdahalesine karşı koruma altına alıyor. Ayrıca, bilgi sağlayan kişilerin kimlikleri kesinlikle gizli tutuluyor ve herhangi bir şekilde ifşa edilmiyor.

İnternet üzerinden yazışma uyarısı

MİT'e bilgi ulaştırma sürecinde, vatandaşlar internet üzerinden form doldurmanın yanı sıra posta yoluyla veya Türkiye Cumhuriyeti elçilik ofislerine başvurarak da bilgi paylaşımında bulunabiliyor. Ancak, vatandaşlar uyarılıyor ve MİT iletişimini sağlamak için internet üzerinden yazışma yapmamaları konusunda bilgilendiriliyor.

Editör: Haber Merkezi