Haber Merkezi - 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde geri sayım sürerken, siyasi partilerin geçici aday listelerini il ve ilçe seçim başkanlıklarına teslim etme süreci de sona erdi. Ortaya çıkan tabloya göre, 26 milletvekilinin partileri tarafından belediye başkan adayı gösterildiği belirlendi.

Toplamda 264 milletvekili bulunan AK Parti, 31 Mart'ta 4 milletvekilini belediye başkan adayı olarak belirledi. İstanbul Milletvekili Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olurken, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu seçim bölgelerinden belediye başkan adayı olarak gösterildi. İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise, İzmir'in Konak ilçesinde belediye başkanlığı için yarıştaki yerini aldı. Meclis'te grubu bulunan partilerden milletvekilleri arasından aday çıkarmayan tek parti ise, Milliyetçi Hareket Partisi oldu. En çok milletvekilini aday listesine koyan parti ise 7 isimle İYİ Parti olarak dikkat çekti. İYİ Parti'de Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş Adana Büyükşehir, İzmir Milletvekili Ümit Özlale İzmir Büyükşehir, Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu Bursa Büyükşehir, İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu İstanbul Büyükşehir, Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez Balıkesir Büyükşehir, Muğla Milletvekili Metin Ergun Muğla Büyükşehir, Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

meclis fezleke

İYİ Parti'nin ardından milletvekilleri içinden en çok belediye başkanı adayı gösteren partiler ise, 5'er milletvekili ile CHP ve Saadet Partisi oldu. CHP'de Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı için aday oldu. Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Malatya Büyükşehir, Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal Kırıkkale, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere Adıyaman ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı Kastamonu Belediye Başkan adayı olarak listeye girdi. Saadet ve Gelecek partilerinin TBMM'de bir araya gelerek Saadet Partisi çatısı altında oluşturduğu ortak grupta yer alan 20 milletvekilinden 5'i seçimlerde aday gösterildi. İstanbul Milletvekili Birol Aydın Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir, Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan Saadet Partisi Kayseri Büyükşehir, Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün Gelecek Partisi Denizli Büyükşehir, Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan Saadet Partisi Hatay Büyükşehir, Grup Başkanı ve Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ Gelecek Partisi Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

AKP'de 'şatafat' krizi bitmiyor: Gençlik Kolları Başkanı, 45 bin TL'lik çantasıyla 'günübirlik' Amsterdam'da! AKP'de 'şatafat' krizi bitmiyor: Gençlik Kolları Başkanı, 45 bin TL'lik çantasıyla 'günübirlik' Amsterdam'da!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin  31 Mart seçimlerinde aday listesinde yer verdiği tek isim Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş oldu. Beştaş, partisi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. Meclis'te 15 milletvekili ile temsil edilen Demokrasi ve Atılım Partisi'nde (DEVA) Ankara Milletvekili İdris Şahin, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlendi. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş Kocaeli'nin Gebze ilçesinde belediye başkanlığı için aday oldu. Hür Dava Partisi Batman Milletvekili Serkan Ramanlı Batman'dan ve Mersin Milletvekili Faruk Dinç ise Diyarbakır'dan aday gösterildi. Kesin yerel seçim aday listeleri ise, 3 Mart'ta ilan edilecek.