Haber Merkezi - Yabancıların 400 bin dolar değerinde konut alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmasına ilişkin düzenlemenin üçüncü yılı doldu. Bu sayede vatandaşlık alan birçok yabancı ise konutlarını satmaya başladı. Uygulamanın tartışılmasındaki en önemli konu ise vatandaşlık verilmesinde gözetilen tek faktörün gayrimenkul satın alınması oldu.

Emlak uzmanı, gazeteci ve yazar Tebernüş Kireççi, konuyu Gazete Oksijen'de ele aldı.

Bakan Koca: Gazze'deki sağlık sistemi harap durumda Bakan Koca: Gazze'deki sağlık sistemi harap durumda

Kireççi, Zenith Gayrimenkul Kurucu Ortağı Emre Azer'in konuyla ilgili şu görüşlerine yer verdi:

"Yabancı yatırımcılar gerek hızlı fiyat artışları gerekse bunun karşılığı kira getirisindeki uzun yılları bulan amortisman süreleri yüzünden rotasını Dubai, Portekiz, Kıbrıs, İspanya, Malta gibi ülkelere çevirmiş durumda. Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul almalarının sebebi, artık yatırım değeri olmaktan çıkıp onlar için kolay seyahat etme, ortak din ve kültürde buluşma isteği oldu.

Vatandaşlık amaçlı gayrimenkul alanlar 3 yılı doldurduğunda evini satmaya başladı. Bir nevi iş bitti yapı paydos. Pasaportu alan onu almasına sebep olan gayrimenkulü nakde döndürerek farklı ülkelere ya da kendi ülkesine yatırım yapmayı tercih ediyor. Konutlarını satmalarının bir sebebi de kiracılar. Günün sonunda anlaşamıyorlar ve hukuki süreçlerden uzak durmak istiyorlar. Bu nedenle de satmayı tercih ediyorlar. Hatta bu durum bile maalesef ev sahipleri açısından kiracı adayının hangi ülke vatandaşı olduğu gibi bir kritere dönmüş durumda." 

Muhabir: Haber Merkezi