Haber Merkezi - İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek olan 43. İstanbul Film Festivali,  sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festivalin bu yılki programı ve seçki filmleri, basın toplantısında duyuruldu. Dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 132 uzun ve 12 kısa metrajlı filmden oluşan zengin bir program sunacak olan festival; 12 gün boyunca, film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinliklerle sinema dolu günler yaşatacak.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner toplantıda şu şekilde konuştu: “İKSV olarak elli yılı aşkın süredir Türkiye’de kültür-sanatın farklı disiplinlerini destekliyor, izleyicilerimize en nitelikli üretimleri sunmak için çalışıyoruz. Vakfın en köklü faaliyetlerinden biri olan İstanbul Film Festivali’ni de 43 yıldır düzenliyoruz. Ülkemizin geleceği için bilime ve sanata, bu alanlardaki nitelikli üretimleri teşvik edecek mekanizmalar da sunarak destek verilmesi büyük önem taşıyor. Biz de bu alanda üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyor, artık bir değil birkaç neslin önünde yeni ufuklar açan İstanbul Film Festivali’ni güçlü uluslararası niteliği ve öncü karakteriyle sürdürebilmenin gururunu yaşıyoruz. Kâr amacı gütmeyen ve kamu yararına çalışan bir kurum olan İKSV için sponsorların, özellikle de festival sponsorlarının desteği, büyük önem taşıyor. İzleyicilerimize duygu ve düşüncelerini besleyen, nitelikli içerikler ve sanatçılara üretimlerine destek veren yaratıcı ifade platformları sunmamız, destekçilerimizin katkılarıyla mümkün olabiliyor. Bu yıl bu açıdan da iyi bir haberimiz var, N Kolay artık İstanbul Film Festivali’nin sponsorluğunu üstleniyor. N Kolay ile yaptığımız bu işbirliği sayesinde festivalin daha da güçlenmesini ve geniş izleyici kitlelerine ulaşabilmesini sağlayabileceğimiz için mutluyuz. Bize festival sponsoru olarak önemli bir destek sağlayan N Kolay’a içten teşekkürlerimi sunuyorum."

43.Iff Afiş 1

Toplantıda festival programı ve etkinlikleriyle ilgili bilgi veren İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, Uluslararası Yarışma, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması, Genç Ustalar ve Seyfi Teoman İlk Film Ödülü için yarışacak filmleri açıkladı. Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Hayet Benkara ise, festival kapsamında bu yıl 19. kez Türkiye’den yapımcı, yönetmen ve senaristlerle uluslararası sinema profesyonellerini bir araya getirecek Köprüde Buluşmalar proje değerlendirme ve geliştirme platformunu anlattı.

Sağlık çalışanları iş yorgunluğunu müzikle atıyor Sağlık çalışanları iş yorgunluğunu müzikle atıyor

Festival tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl, Cannes’da Altın Palmiye kazanan Yılmaz Güney’in Yol filmi de aralarında olmak üzere pek çok uluslararası festivalde ödüller kazanmış, toplumsal meselelere değinen ve kadın hikâyelerinin işlendiği birçok filmde rol alan usta oyuncu Meral Orhonsay ile 1968’den bu yana yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı filmler, kaleme aldığı akademik çalışmalar, çıkardığı sinema dergileri, çevirdiği sinema kitapları, üniversitelerde ve sinema toplantılarında verdiği derslerle çok yönlü sinemacı Engin Ayça’ya takdim edilecek. Ödüller, 16 Nisan gecesi düzenlenecek Açılış Töreni’nde sahiplerine sunulacak.

Dünya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Wim Wenders festivalin onur konuğu olarak ilk kez İstanbul’a geliyor. Festivalde Wenders’in üç filmi gösterilecek: büyük ustanın Alman sanatçı Anselm Kiefer’in yaşamını ve sanat yolculuğunu mercek altına alan, Cannes’da prömiyerini yapan son filmi Anselm; 50. yılında restore edilen kopyasından gösterilecek Alice Kentlerde ve Koji Yakusho’nun başrolünde harikalar yarattığı, Japonya’nın Oscar adayı Perfect Days / Mükemmel Günler. Wenders,  ayrıca festival kapsamında bir festival sohbeti de gerçekleştirerek izleyicilerle buluşacak.

Japonya ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıldönümünde Koji Yakusho da festival için İstanbul’a gelecek.Yakuza filmlerinden romantik drama, aksiyondan komediye her türün yükünü rahatlıkla sırtlanan Koji Yakusho, Japonya’nın en tanınmış ve saygın erkek oyuncularından. Neredeyse üstlendiği her rolle ödüle layık görülen Yakusho, filmografisinde öne çıkan dört filmiyle festival programında yer alıyor. Koji Yakusho’nun başrolünde olduğu 13 Suikastçı / 13 Assassins (Takashi Miike), Gökyüzünün Altında / Under the Open Sky (Miwa Nishikawa), Aşka Davet / Shall We Dansu? (Masayuki Suô) ve oyunculuğuyla Cannes’da En İyi Erkek Ödülü’nü kazandığı Mükemmel Günler / Perfect Days, festivalde izleyiciyle buluşuyor. Wim Wenders ve Koji Yakusho’ya filmlerinin gösterimleri öncesinde festivalin Sinema Onur Ödülü verilecek.

43.Iff Afiş 3

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Beyoğlu Sineması, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak. Gösterimler, 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da olacak.

Festival programı açıklandı

43. İstanbul Film Festivali programında, artık gelenekselleşen Dünya Festivalleri’nden Genç Ustalar’a, Mayınlı Bölge’den Antidepresan’a, Çiçek İstemez’den Neredesin Aşkım? ve Cinemania’ya 15 farklı bölümde filmler yer alıyor. Sinemaseverler ve müzik tutkunlarını bir araya getiren Musikişinas bölümü geri dönüyor. Müzik tarihine damgasını vurmuş Ryuichi Sakamato’dan Talking Heads’e ikonik isimlerin konser filmleri ve dünyanın farklı bölgelerinden müziğe gönül verenlerin özgün hikâyelerinin yer aldığı bölümde 5 film izleyiciyle buluşacak.

Festival programına geçen yıl eklenen “Heyula” bölümü bu yıl da sinemanın yeni olanaklarını deneyen filmleri keşfe çıkartacak. Bu yılki seçkide aralarında Lisandro Alonso’dan Hong Sang-soo’ya Berlin Film Festivali’nden yepyeni filmlerin yanı sıra Carlos Reygadas’ın restore edilen kült filmi Cennette Savaş yer alıyor. 2024 Türk-Macar Kültür Yılı vesilesiyle tasarlanan Macar Rapsodileri bölümü, Macaristan sinemasının en saygın yönetmenlerini bir araya getiriyor. Bölüm kapsamında 1966’dan 2023’e, dramdan canlandırmaya, siyasiden komediye, genç ustadan auteur’lere 12 uzun 1 kısa metrajlı film gösterilecek.

Rosinante Baran Gündüzalp 1

Film programı ise, şu şekilde açıklandı:

ULUSLARARASI YARIŞMA / INTERNATIONAL COMPETITION (10)

- Cezayir Kralı / Omar la Fraise / The King of Algiers / Elias Belkeddar / Fransa, Cezayir

- Dağların Ardı / Oura el jbel / Behind the Mountains / Mohamed Ben Attia / Tunus, Belçika, Fransa,

İtalya, Suudi Arabistan, Katar

- Kehanet / Augure / Omen / Baloji / Belçika, Demokratik Kongo, Hollanda, Fransa, Almanya, Güney

Afrika

- Sonsuza Dek / Nazavzhdy-Nazavzhdy / Forever-Forever / Anna Buryachkova / Ukrayna-Hollanda

- Andrea’yı Sevmek / El Amor de Andrea / Andrea’s Love / Manuel Martín Cuenca / İspanya

- Cu Li Asla Ağlamaz / Cu Li Never Cries / Pham Ngoc Lan / Vietnam, Filipinler, Fransa, Singapur,

Norveç

- Faruk / Aslı Özge / Almanya, Fransa, Türkiye

- Embriyo Larva Kelebek / Embryo Larva Butterfly / Kyros Papavassiliou / Yunanistan, GKRY

- Pet Shop Days / Olmo Schnabel / İngiltere, İtalya, ABD, Meksika

- Tatlı Rüyalar / Sweet Dreams / Ena Sendijarevic / Hollanda, Fransa, Endonezya, İsveç

TÜRKİYE SİNEMASI 2023-2024 / CINEMA OF TURKEY 2023-2024

ULUSAL YARIŞMA / NATIONAL COMPETITION

- Son Hasat / The Reeds / Cemil Ağacıkoğlu / Türkiye, Bulgaristan

- Beraber / Belonging / Mete Gümürhan / Türkiye, Hollanda, Belçika

- Rosinante, Balık Kırgını / Baran Gündüzalp

- Büyük Kuşatma / The Grand Siege / Sinan Kesova

- Tereddüt Çizgisi / Hesitation Wound / Selman Nacar

- Bildiğin Gibi Değil / Not What You Think / Vuslat Saraçoğlu

- 8x8 / Kıvanç Sezer

- Yurt / Dormitory / Nehir Tuna / Türkiye, Almanya, Fransa

- Suyun Üstü / Afloat / Aslıhan Ünaldı

- Başlangıçlar / Inpaintings / Ozan Yoleri

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI / NATIONAL DOCUMENTARY COMPETİTİON

- Domates Biber Depresyon / Tomato, Pepper, Depression / Aybüke Avcı

- Bir Parça Memleket / A Piece of Home / Mümin Barış

- Dargeçit / Hold Still / Berke Baş

- Şarap Rengi Deniz / Wine Dark Sea / Nefin Dinç

- Bir İsim ve Bir Yer / A Name and A Place / Can Eskinazi

- Ege Güneşi / The Ferris Wheel / Ömer Gümüşer

- Bir Gün, 365 Saat / A Day, 365 Hours / Eylem Kaftan

- Eclipse / İpek Kent, Efe Öztezdoğan

- Bazen Hep Birlikte / Otherwise in İstanbul / Didem Pekün

- Karanlık Zamanlarda Şarkı Söylemek / Singing in Dark Times / Ethem Özgüven

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI / NATIONAL SHORT FILM COMPETITION

Program 1:

- 36 / Rezan Mir Uğurlu

- Ağlak Bebe / Crybaby / Elif Öner

- Gukla / The Doll / Emine Uysal Berger, Özgür Ceylan

- Beyaz Dağın Çocukları / Children of the White Mountain / Yalçın Çiftçi

- Eksi Bir / Minus One / Ömer Ferhat Özmen

Program 2:

- Zarafet ve Şiddet Arasında / Between Delicate and Violent / Şirin Bahar Demirel

- Nasıl Kaybolunur / How to Disappear / Tilbe Cana İnan

- Aç Karnına Çıkmayalım / Cheers to the End / Yiğit Hepsev

- Bir Dostluk / A Companionship / Gürkan Yücel

- Onun Kalesinde / In His Fortress / Yasemin Demirci

DÜNDEN BUGÜNE TÜRK KLASİKLERİ / TURKISH CLASSICS REVISITED (1)

- Hayallerim, Aşkım ve Sen / My Dreams, My Love and You / Atıf Yılmaz / Türkiye

Tereddüt Çizgisi Hesitation Wound Selman Nacar 2