Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı! Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı!

Haber Merkezi - ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevden ayrılmasına giden süreçte Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi diğer ‘ağır topların güvenini kaybettiğini’ yazan Bloomberg, Erkan’ın ABD ziyaretine işaret etti.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Erkan’ın yaklaşık 8 aylık görev süresinin sona ermesini ‘çatışmaların ve boşa çıkan bir güç oyununun sonucu’ olarak değerlendirdi. Kaynaklar, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından geleneksel politikalara dönüşün dövizde düzensiz devalüasyon olasılığı riskini ortadan kaldırdığını ancak perde arkasında ‘çatlaklar’ oluştuğunu belirtti.

Haberde, şu ifadelere yer verildi:

Erdoğan’ın geçen mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından, geleneksel politikalara dönüş sırasında Şimşek’le birlikte Erkan’ın da övgüyle karşılanması, dövizde düzensiz bir devalüasyon olasılığı riskini ortadan kaldırdı. Ancak kaynaklar, perde arkasında Erdoğan’ın görevlendirdiği teknokrat grubunda henüz aylar geçmesine rağmen çatlaklar oluşmaya başladığını söyledi.

Eski başkanlar ayı muameleyi görmedi

Erkan’ın ‘eksikliklerinin’ seleflerine kıyasla daha fazla göz önünde olduğunu yazan Bloomberg haberinde şu ifadelere yer verildi:

“Erkan’ın eksikliklerine gösterilen ilgi aynı zamanda önceki erkek başkanlara uygulanan muameleyle tam bir tezat oluşturuyordu. Eski Merkez Bankası başkanlarından bazıları, Erdoğan’ın emirlerini ekonominin zarar göreceğini bile bile yerine getirdiler ancak basından veya siyasetçilerden hiçbir zaman aynı muameleyi görmedi.

Erkan’ın aralık ayında Ahmet Hakan’a verdiği röportajı hatırlatan haberde, “Bazı hükümet yetkililerine göre, ev fiyatlarına ilişkin yorumu aşırı politik ve ekonomik liderliğin yansıtmak istediği teknokrat imajla çelişkili olarak yorumlandı” denildi. Erkan, bu röportajında İstanbul’daki yüksek kiralardan yakınmış ve “ev bulamadığı için annesine taşındığını” söylemişti.