Haber Merkezi - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD'nin Orta Doğu'da İran destekli milislere gerçekleştirdiği saldırıların sürdürülebilir bir karşılığın başlangıcı olduğunu söylereyek İran topraklarına saldırı yapma olasılığının bir seçenek olduğunun sinyallerini verdi. 

ABD'nin 3 askerinin Ürdün'de öldürülmesine karşısında cuma günü Irak ve Suriye'de 85 noktayı hedef almıştı. Operasyonları değerlendiren Sullivan, "Bunlar vereceğimiz karşılığın başıydı, sonu değil. Daha fazla adımlar atacağız. Bunları bazıları görülmüş, belki de bazıları görülmemiş adımlar olacak. Tüm amacımız çok açık bir mesaj göndermek: Amerikan güçlerine saldırıldığında ve Amerikalılar öldüğünde karşılık veririz, hem de sert bir şekilde" açıklamasında bulundu. 

DEM Parti Adana adaylarını açıkladı DEM Parti Adana adaylarını açıkladı

NBC'ye konuşan Sullivan, üç defa sorulduğunda da direkt olarak İran'a bir saldırının ihtimal dışı olmadığını açıkladı. 

ABD'nin Orta Doğu'daki saldırıları, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acil durum oturumunda görüşülecek. ABD'li diplomatların saldırıların meşru müdafaa olduğunu söylemesi ve Irak'taki askerlerin Bağdat'ın talebiyle orada olduğunu bildirmesi bekleniyor. 

Editör: Haber Merkezi