Haber Merkezi - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Kızıldeniz yakınlarında İran destekli Husilere ait 2 insansız hava aracını (İHA) imha ettiğini bildirdi. 

Yapılan açıklamada, Kızıldeniz ile Umman Denizi arasındaki Aden Körfezi'nde dün yerel saatle 05.00 sularında bir hava insansız hava aracının düşürüldüğü ifade edildi. 

Öte yandan, ilk olaydan yaklaşık 5 saat sonra Kızıldeniz'deki uluslararası nakliye yollarına doğru ilerlediği görülen başka bir İHA'nın hedef alındığı kaydedilen açıklamada, İHA'ya "bölgedeki ticaret gemilerine ve ABD Donanmasına tehdit oluşturduğu belirlendikten sonra" ateş açıldığı bilgisi yer aldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Shaheen ile bir araya geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Shaheen ile bir araya geldi

Ayrıca, Liberya bandıralı konteyner gemisi "M/V Koi"yi hedef alan İHA'ların gemiye hasar vermeden düşürüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, "ABD Merkez Komutanlığının eylemleri, seyrüsefer özgürlüğünü koruyacak ve uluslararası suları ABD Donanması gemileri ve ticari gemileri için daha güvenli ve emniyetli hale getirecek" diye belirtildi.