ABD'de tarım dışı istihdam, mayıs ayında 272 bin kişi artış göstererek beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 3,9'dan 4'e çıktı. 

ABD Çalışma Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin istihdam raporunu yayımladı. Rapora göre, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam mayısta 272 bin kişi yükseldi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde seyreden tarım dışı istihdam verisinin, 182 bin kişi artması öngörülüyordu.

Bursa'da kadınlara yönelik "İhracatta Sınırları Aş" eğitim programının üçüncüsü yapıldı Bursa'da kadınlara yönelik "İhracatta Sınırları Aş" eğitim programının üçüncüsü yapıldı

Söz konusu dönemde istihdam, sağlık, kamu, eğlence ve konaklama ile profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetler başta olmak üzere birçok sektörde artmayı sürdürdü. 

Bununla birlikte, tarım dışı istihdama ilişkin mart ve nisan ayı verilerinde aşağı yönlü revizyona gidildi.

 Son olarak, tarım dışı istihdamda kaydedilen artış mart ayı için 315 binden 310 bine, nisan ayı için 175 binden 165 bine düşürüldü.

İşsizlik oranı arttı

ABD'de işsizlik oranı, mayıs ayında 0,1 puan artışla yüzde 4'e çıktı ve Ocak 2022'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Piyasa beklentilerinin üzerinde kaydedilen işsizlik oranının bu dönemde nisan ayında olduğu gibi yüzde 3,9 olması tahmin ediliyordu. 

Son olarak, ülkedeki işsiz sayısı, mayısta 157 bin kişi yükselerek 6 milyon 649 bine çıktı. İş gücüne katılım oranı da 0,2 puan azalışla 62,5 olarak kaydedildi.

Editör: Esin Özdemir