Haber Merkezi - ABD Başkanı Joe Biden tarafından yapılan açıklamada, ikinci yılını dolduracak Rusya-Ukrayna savaşı ve tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalni'nin hayatını kaybetmesiyle bağlantılı olarak yeni yaptırımlar  uygulanacağı bildirildi. 

Beyaz Saray'ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e işaret ederek, "Bugün, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü işgal savaşı ve cesur bir yolsuzluk karşıtı aktivist, Putin'e karşı en sert muhalif lider Aleksey Navalni'nin ölümü sebebiyle Rusya'ya karşı 500'ü aşkın yeni yaptırım açıklıyorum" dedi.

100'e yakın kuruluşa ihracat kısıtlaması

"Bu yaptırımlar, Navalni'nin tutukluluğuyla bağlantılı kişileri ve Rusya'nın finans sektörü, savunma sanayii üssü, tedarik ağları ve birden fazla kıtada yaptırımlardan kaçanları hedef alacak" bilgisini veren Biden, "Bunlar, Putin'in ülke dışındaki saldırganlığı ve ülkesindeki baskı için daha yüksek bir bedel ödemesini sağlayacak" diye konuştu.

Biden'ın açıklamasında, 'Rusya'nın savaş makinesine arka kapıdan destek sağlayan 100'e yakın kuruluşa yeni ihracat kısıtlamaları' getirileceği bilgisi de paylaşıldı. Rusya'nın enerji gelirlerini daha fazla azaltma amacıyla eyleme geçtiklerini söyleyen Biden, "Ayrıca ekibimi sivil topluma, bağımsız medyaya ve tüm dünyada demokrasi için savaşanlara desteği güçlendirmeleri için yönlendirdim" ifadelerini kullandı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bulut: TRT kameramanı ve muhabirine acil şifalar diliyorum CHP Genel Başkan Yardımcısı Bulut: TRT kameramanı ve muhabirine acil şifalar diliyorum

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı kamuoyunda duyurmuştu

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, dün yaptığı açıklamada açıklanacak 'yüzlerce, yüzlerce ve yüzlerce' yaptırımın gelecek günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını belirtmiş, bunların bazılarının Navalni'nin ölümünden sorumlu tutulan kişileri hedef alacağını belirtmişti. ABD'li diplomat, açıklanacak çoğu yaptırımın 'Putin'in savaş makinesini vuracağını' ve 'mevcut yaptırım rejimindeki boşlukları dolduracağını' söylemişti. 

Biden, dün Aleksey Navalni'nin eşi Yulia Navalnaya ve kızı Dasha Navalnaya ile ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaptığı görüşme sonrasında, "Onun ölümünden sorumlu olan Putin'e karşı yarın yeni yaptırımlar açıklıyor olacağımızı biliyorum" diye konuşmuştu.