"İktidar yolunda CHP belediyeciliği Çalıştayı”nın ilk günü sona erdi "İktidar yolunda CHP belediyeciliği Çalıştayı”nın ilk günü sona erdi

Haber Merkezi - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Van İl Seçim Kurulu'nun, DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmemiş sayılarak, mazbatanın ikinci sıradaki AKP adayı Abdulahat Arvas’a verilmesi kararına yapılan itirazı oy çokluğu ile kabul etti. YSK'nın bu kararından önce pek çok sayıda ilde olduğu gibi İstanbul'da da eylemler düzenlendi. İstanbul Valiliği, söz konusu eylemlerde toplam 132 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İstanbul Adliyesi'nde basın açıklaması yapmak isteyen avukatlara Başsavcılık Makamı izin vermedi. Bunun üzerine adliye binasına zorla girmeye çalışan avukatların kamu malına zarar verdikleri ve görevli memura karşı koydukları ileri sürüldü. Avukatlardan 14'ü gözaltına alındı, bir süre sonra ise serbest bırakılmalarına karar verildi. 

Öte yandan, seçilmiş belediye başkanı Abdullah Zeydan'a yönelik Van İl Seçim Kurulu'nun kararı, Sultanbeyli, Esenyurt ve Sancaktepe'de de akşam saatlerindeki eylemlerle protesto edildi. Valilik "izinsiz" olduğunu duyurduğu eylemlerde, aralarında ikisi çocuk olmak üzere 118 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlara ilişkin yasal sürecin sürdüğü belirtildi.