Bakan Uraloğlu'ndan 'fahiş fiyat' açıklaması: 5.3 milyon ceza kesildi Bakan Uraloğlu'ndan 'fahiş fiyat' açıklaması: 5.3 milyon ceza kesildi

Haber Merkezi - DEM PartiYüksek Seçim Kurulu'nun Van'da belediye başkanı seçilen Abdullah Zeydan yerine mazbatanın AKP'li Abdullahat Arvas’a verilmesine yapılan itirazda YSK kararını verdi. 

Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı, Abdullah Zeydan’ın “seçime yeterliliği olmadığı” gerekçesiyle “seçilmemiş sayılmasına” ve sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın teslim edilmesine oy çokluğuyla karar vermişti.

Kurul, gündem toplantısında başvuruyu ele aldı. Partinin itirazını kabul eden Kurul, mazbatanın 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile Abdullah Zeydan’a verilmesine hükmetti.

Karara ilişkin YSK önünde açıklama yapan, DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de YSK’nin oy çokluğuyla itirazlarını kabul ettiğini belirterek, “Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları bildiğiniz gibi kesin. Herhangi bir itiraz olanağı yok. Anayasa Mahkemesi denetimine de tabii değil. Dolayısıyla başvurulacak başka bir makam olmadığı için mazbata Abdullah Zeydan’a verilecek” diye konuştu.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan karar üzerine X hesabından yaptığı açıklama “Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Halk çoşkuyla karşıladı

"Halkımızın dik duruşu önünde saygıyla eğiliyorum"

Abdullah Zeydan da karara ilişkin, “Hakkımız olan mazbata geri verildi. Halkımızın bu sahiplenmesi ve iradesini selamlıyoruz. Halkımızın bu dik duruşu ve mücadelesinin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.