CHP'li Salıcı: Dışişlerini SETA'cı bakan yardımcılarıyla vakfa çevirdiniz CHP'li Salıcı: Dışişlerini SETA'cı bakan yardımcılarıyla vakfa çevirdiniz

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yakın olduğu öne sürülen, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen operasyonla gözaltına alınan Ayhan Bora Kaplan ile 28'i tutuklu 60 sanığın "örgüt kurma", "kasten yaralama", "yağma", "işkence" gibi suçlardan yargılandığı dava devam ederken örgüt paralelinde yeni soruşturmalar da açılıyor.

Suç örgütüne yönelik iddialarda adı geçen, Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde görevli üst düzey polis şeflerinden 3 ünün açığa alınmasıyla gündeme gelen soruşturmada yeni bilgiler de ortaya çıkıyor. 

Patronlardünyası'ndan Toygun Atilla'nın haberine göre, açığa alınan polis müdürleri Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik operasyonu "kumpas" operasyonuna dönüştürmeye çalışıyordu. İddiaya göre polis şeflerinin hedefinde "kendilerinin oyununu bozacak polis şefleri sonraki hedeflerinde ise 'siyasiler' vardı. 

MİT tespit etti

Haberdeki belgelere göre "MİT, kumpasçı polis şeflerinin attığı her adımı takip etmiş ve belgelemiş..." Haberin ilgili kısmı şu şekilde:

"Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan üst düzey bir emniyet müdürü geçtiğimiz aylarda İzmir'de suç örgütünün avukatlarından biri ile buluştu. O emniyet müdürü, müvekkilleri hakkında operasyon yaptığı avukattan 300 bin dolar aldı. 

Tüm bu alışveriş MİT tarafından kayıt altına alındı. 

Kumpas soruşturmasından sonra açığa alınan bu emniyet müdürü, iddia o ki, idari tahkikat sırasında bu rüşveti 'Menzil'e yardım topluyordum. Rüşvet değil, hayırlı bir iş için alınan paraydı' sözleri ile savundu."

Editör: Ahmet Çağatay Bayraktar