Haber Merkezi - 2018 yılında açılan ve programlarıyla İstanbul’un en gözde salonlarından olan Kundura Sinema, 5. yaşına özel hazırladığı “Kundura Sinema’nın Hafızası” programına Şubat ayında da devam ediyor. Program kapsamında; Marilyn Monroe’dan Humphrey Bogart’a, Rita Hayworth’tan Audrey Hepburn’e, efsanevi oyuncuların performanslarıyla da unutulmaz Hollywood aşk klasikleri, program kapsamında restore edilmiş kopyalarıyla seyirciye sunuluyor.

3. TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali’nin finalistleri açıklandı 3. TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali’nin finalistleri açıklandı

Programda gösterilecek filmler arasında, Michael Curtiz’in En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Oscar alan, Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ı efsaneleştiren Amerikan klasiği “Kazablanka” (Casablanca, 1942), Charles Vidor’un Rita Hayworth’u ilahi varlığa dönüştürdüğü siyah-beyaz klasiği “Gilda” (1946), William Wyler’ın 1954 Oscar’larında En İyi Film seçilen ve Audrey Hepburn’e ilk ve tek Oscar heykelini kazandıran romantik komedi “Roma Tatili” (Roman Holiday, 1953) ve Billy Wilder’ın Marilyn Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon’u buluşturan komedi klasiği “Bazıları Sıcak Sever” (Some Like It Hot, 1959) bulunuyor

1967 An Affair To Remember

Programın 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel gerçekleşecek gösteriminde ise, Leo McCarey’in yönettiği 1957 yapımı dokunaklı aşk filmi “Unutulmayan Aşk” (An Affair to Remember, 1957) gösterilecek.  Cary Grant ve Deborah Kerr’in oynadığı ve bir gemi yolculuğunda tanışıp derin bir aşka kapılan Terry ve Nickie’nin yaşadıklarını konu alan film, “Sevginin Bağladıkları” (Sleepless In Seattle) başta olmak üzere birçok aşk filmine referans kaynağı olmuş gerçek bir klasik olarak dikkat çekiyor.

Programda ayrıca; Jules Dassin’in “New York Esrarı” (The Naked City, 1948), Ridley Scott’ın tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmlerinden biri sayılan başyapıtı “Bıçak Sırtı” (Blade Runner, 1985) ve Denis Villeneuve’in ilk filmden 30 yıl sonrasını anlatarak Blade Runner evrenini genişleten “Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı” (Blade Runner 2049, 2017) da, Aralık’ta kaçıranlar için tekrar gösterilecek.

Kundura Sinema Bazilari Sicak Sever