Balkan ülkelerinin aşçıları Kırklareli'nde hünerlerini sergiledi Balkan ülkelerinin aşçıları Kırklareli'nde hünerlerini sergiledi

DünyadaKİ su teknolojileri kapsamında bulunan gelişmeleri yakından takip eden ASKİ Genel Müdürlüğü, yeni teknolojileri bünyesine katarak Hot Tapping adlı cihazı satın aldı. Cihaz, canlı hatta su borusunu kesmeden delme işlemi yapabilecek ve canlı hattan branşman alınırken bölgede su kesintisi uygulanmasına gerek kalmayacak. Hot Tapping’in kullanımı hakkında bilgilendirme yapan ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, “Bu cihazın satın alınması,  ASKİ için çok gerekli diyebileceğimiz önemli yatırımlardan bir tanesi. Daha önce bir arıza yaşandığında veya branşman almamız gerektiğinde hattaki suyu kesmemiz gerekiyordu. Yani vatandaşlarımızı bir süre susuz bırakmamız söz konusuydu. Ancak bu yatırımdan sonra işlemi hattı kesmeden yapabileceğiz. Vatandaşlarımıza rahatsızlık vermeden, susuz bırakmadan branşman alabileceğiz. ASKİ olarak vatandaşa hizmeti kesintisiz devam ettirebileceğiz” dedi.

Hot Tapping cihazının ASKİ bünyesine katılmadan önce mecburen özel sektörden kiralandığını söyleyen Akçay, “Tabii kiralama için makinenin müsait olması gerekiyordu. Bu da bize acil müdahale etmemiz gereken durumlarda ciddi anlamda zaman kaybettiriyordu. Bir anlamda bunun da üstesinden gelebilmek için makineyi ASKİ’ye aldık. Mevcut operasyonların hizmet alım işi vasıtasıyla firmalara yaptırılması hem ekonomik değil hem de işlemin planlanma aşamalarında çok uzun süreli gecikmelere sebebiyet veriyordu. Makinenin Ankara halkına ve ASKİ’de zor şartlarda hatlara müdahale etmek zorunda kalan arkadaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Hot Tapping cihazı, ilk olarak 8 Mayıs 2024 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi arazisi içinde yer alan P9 Pompa İstasyonu’nu besleyen ana isale hattı üzerinde kullanıldı. Söz konusu çalışmada Hot Tapping kullanılmasaydı Ankara’nın yaklaşık dörtte birinde en az bir gün süreyle su kesintisi uygulanması gerekecekti. En az bir günlük su kesintisinden Altındağ ilçesinin tamamı, Mamak’ın yüzde 70‘i, Gölbaşı’nın yüzde 15’i, Keçiören’in yüzde 10’u, Çankaya’nın ise yüzde 5‘i olumsuz etkilenecekti. Cihaz sayesinde kentte su kesintisi yapılmasına gerek kalmadan yeni bir branşman hattı oluşturuldu. Hot Tapping cihazının bu çalışmada kullanımı; aynı zamanda yaklaşık 5 bin metreküp suyun tasarruf edilmesini de sağladı. 

Editör: Deniz Ali Tatar