Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan düzenlemeyle fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırıldığını anımsatarak, “Fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının, sektör temsilcilerinin de görüşü alınarak yapılması ve kriterlere uymayanların cezalandırılması gerekir” ifadelerini kullandı. 

ATO Başkanı Baran, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akça ile birlikte Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği’nin (Ankara PERDER), ATO’nun 7 No’lu Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakende Ticareti Meclis Komitesi ile düzenlediği toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan Baran, Ankara PERDER üyelerinin aynı zamanda ATO’nun da üyeleri olduğunu vurgulayarak, sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin ortaya konması açısından ortak toplantıların faydasına değindi.

"Amaç cezalandırmak değil, yol göstermek olmalı"

Bursa'da kadınlara yönelik "İhracatta Sınırları Aş" eğitim programının üçüncüsü yapıldı Bursa'da kadınlara yönelik "İhracatta Sınırları Aş" eğitim programının üçüncüsü yapıldı

Öte yandan, enflasyonla mücadele sürecinde çok sayıda tedbirin devreye alındığına dikkat çeken Baran, enflasyonun çok sayıda ürünün satışının yapıldığı perakende sektörünü de yakından etkilediğini belirtti.

“Enflasyon ortamı perakende sektöründeki ürün fiyatlamalarını da etkiliyor" diyen Baran, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sektör, varlığını sürdürmek, sermayesini eritmemek için, sattığı her ürünün fabrika çıkış fiyatını takip ederek, yerine koyacağı fiyattan satmak durumunda kalıyor. Ancak bazı durumlarda işletmeler, stokçu ya da fahiş fiyatçı pozisyonuna düşerek cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için önce fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının net biçimde yapılması gerekli. Kavramlar net anlaşılır biçimde olursa, perakendeci bu tanımlardan hareket ederek fiyatlandırmasını yapabilir. Bu noktada amaç cezalandırmak değil yol göstermek olmalıdır.”

Editör: Esin Özdemir