İSTANBUL (AA) - AXA Sigorta yöneticileri, asrın felaketi olarak bilinen 6 Şubat depremlerinin birinci yılında bölgeyi ziyaret etti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, AXA Sigorta heyeti, depremin yıl dönümünde sahada acente ve sigortalıları ile buluştu, yeni dönem ihtiyaçları ile ilgili saptamalar yaptı.

Ziyarette şirket yöneticileri, AXA Sigorta çalışanlarının ve acentelerinin Hatay’da hayata geçirdikleri Büyükdalyan Tüm Kalplerde İlköğretim Okulu'nun inşaatını inceledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AXA Sigorta Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Ölken, sigorta sektörünün deprem sebebiyle edindiği tecrübeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ölken, sigorta sektörü olarak hasar ödemeleri vasıtasıyla yaraların bir kısmını sarabildiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Sektörümüzün finansal anlamda da güçlü olması gerekiyor. Deprem tüm sektörümüze hem mevcut modellemelerimizi yeniden yapılandırmamız için hem de sahip olduğumuz riskleri nasıl yönetmemiz gerektiğini bir daha değerlendirmemiz adına bizlere çok önemli dersler verdi. Bugün ise reasürans arzının düştüğü bir dönemde Türk sigorta sektörü olarak, reasürans maliyetinin iki üç kata varan farkını ödeyerek yüksek korumalar alıp faaliyetlerimizi devam ettiriyor ve her türlü doğal afete hazırlıklı olabilmek için çalışıyoruz.’’

‘‘Ankara Teknoloji Köprüsü Kuluçka Merkezi’’ sonuçlarını veriyor ‘‘Ankara Teknoloji Köprüsü Kuluçka Merkezi’’ sonuçlarını veriyor

Sigorta eğitiminin üniversite hatta lise müfredatlarına girmesi gerektiğine dikkati çeken Ölken, "Hayatımızı sürdürülebilir kılmak için çok önemli bir yatırım olan sigortayı tabana yaymak, bilinirliğini ve faydasını aktarabilmek için çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğiz. Umuyor ve temenni ediyorum ki gelecek nesillerde sigorta bilincinin tabana yayılması için eğitim sistemimizde sigorta müfredatta yer alsın ve böylece 'sigortalı yaşam kültürü' aşılanabilir olsun." değerlendirmesinde bulundu.

AXA Sigorta Hukuk, Rücu, Uyum ve Kurumsal Sorumluluk Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi ve proje lideri Onur Koçkar ise şehrin tekrardan ayağa kalkabilmesine katkı sağlamak için kurdukları okulun bitmesine az bir süre kaldığı bilgisini verdi.

Bölge halkının yaşamın fayda sağlayacak olmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Koçkar, "2024-2025 eğitim öğretim yılında aktif bir şekilde hizmet verebilmek için var gücümüzle çalıştığımız okulumuzun tüm bölgeye hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadesini kullandı.

Kaynak: aa